Táto bylinka lieči lymskú boreliózu lepšie než antibiotiká

Lymská borelióza je bakteriálna infekcia, ktorá môže postihnúť ľudí v každom veku. Prenáša sa poštípaním kliešťov . Diagnostika lymskej boreliózy býva niekedy zložitá, pretože jej príznaky sú podobné iným ochoreniam.

Najhoršie na nej je, že môže postihnúť akýkoľvek telesný orgán, vrátane mozgu a nervového systému,svalov, kĺbov či dokonca srdca.

Príznaky lymskej boreliózy

Medzi najčastejšie príznaky lymskej boreliózy patria:

horúčka
zimnica
potenie
bolesti svalov
nevoľnosti
bolesti kĺbov

vyrážky v podobe veľkých „býčích očí“

Liečba lymskej boreliózy zvyčajne zahŕňa dlhodobé užívanie antibiotík.

Ich problémom však je, že často odstránia len povrchové príznaky ochorenia a infekciu len potlačia hlbšie do tela, kde môže spôsobiť ešte väčšie škody.

V jednej novej štúdii výskumníci zistili, že extrakt z listov rastlinky stevia má veľmi silný antibiotický účinok voči patogénnej baktérii Borrelia burgdorferi, ktorá spôsobuje toto nepríjemné ochorenie.

Vpliv stévie na lymskú boreliózu

Štúdia bola vykonaná výskumníkmi z Oddelenia biológie a environmentálnych vied na Univerzite v New Haven v americkom štáte Connecticut.

Jej výsledky boli publikované v Europskom žurnále mikrobiológie a imunológie, kde vedci porovnávali účinnosť klasických antibiotík s liehovým výluhom z listov stevie pri ničení bektérie Borrelia burgdorferi.

Uvedená baktéria môže prežívať vo viacerých formách (aktívna forma, spóry a pod.). To spôsobuje, že je extrémne odolná voči antibiotikám.

Medzičasom si navyše vyvinula rezistenciu na väčšinu konvenčných antibiotík a preto sa veľmi ťažko lieči. Výskumníci však zistili, že liehový extrakt stevie bol účinný voči všetkým formám baktérie Borrelia burgdorferi.

stevia

Potiaže zvičajnej antibiotickej liečby lymskej boreliózy

Výskumníci poukázali na fakt, že 10 až 20% pacientov, ktorí podstúpia odporúčanú 2 až 4 týždňovú liečebnú kúru antibiotikami, majú silné vedľajšie účinky liečby.

Medzi ne najčastejšie partia únava, bolesti, problémy s kĺbmi a svalové bolesti. U niektorých pacientov tieto negatívne následky antibiotík pretrvávajú aj viac ako 6 mesiacov.

Ako ďalej uvádzajú vedci:

Extrakt z listov stevie obsahuje mnohé fytonutrienty so známymi účinkami proti viacerým patogénom.

Vedci došli k záveru, že extrakt zo stevie je potenciálne vhodným liekom na lymskú boreliózu.

Odporučili preto lekárom, aby jeho nasadenie zvážili u svojich pacientov v prípadoch, ak konvenčná liečba nevedie k uspokojivým výsledkom.

Hoci sa zatiaľ jedná len o  štúdiu, ide o dobrý základ pre ďalší výskum. No už teraz je zrejmé, že stevia môže hrať pri liečbe tohto nepríjemného ochorenia dôležitú úlohu.

zdroj: .culture-nutrition.com

You Might Also Like