Chmeľ nie je len hlavnou zložkou piva. Aké sú jeho účinky na naše zdravie?

Všetci si chmeľ spájame s pivom, ale je to naozaj jeho jediné použitie? Určite nie. Hoci sa chmeľ používal na výrobu piva pred mnohými storočiami, vždy obsahoval zdravé látky. Starí Gréci a Rimania poznali jeho močopudné a krvné čistiace účinky, ako aj schopnosť upokojiť sa, určité účinky mali údajne kedysi proti žltačke.

Otáčavý chmeľ je starodávna kultúrna rastlina a aj dnes sa používa nielen na výrobu piva, ale aj na liečivé schopnosti. V tradičnej ľudovej medicíne je známy ako trankvilizér, odporúča sa pri žalúdočných problémoch, migrénach a poruchách spánku. Má tiež pozitívny vplyv na reguláciu menštruačného cyklu. Chmeľ obsahuje éterické oleje, horké, triesloviny, flavonoidy, minerály a živice.

Ako chmeľ prospieva nášmu zdraviu?

Chmeľ pomôže vyvolať spánok a upokojiť žalúdočné problémy. Šišky sa zbierajú z rastliny a extrakt z týchto kužeľov má sedatívny účinok, čím upokojuje, navodzuje pocit spánku, potláča kŕče a tiež znižuje bolesť a horúčku. Horké látky v ňom obsiahnuté podporujú sekréciu žalúdočných štiav a podporujú tráviace procesy. Lupulín inhibuje činnosť mozgovej kôry, spomaľuje činnosť srdca a zmierňuje napätie hladkého svalstva. Chmeľ sa tiež používa na nervovú podráždenosť a má tiež antibakteriálne účinky. Chmeľ sa zbiera od polovice augusta, keď je obsah účinných látok maximálny. Pomáha pri tráviacich problémoch, plynatosti, má mierne diuretické účinky. Používa sa tiež na potlačenie sexuálneho libida.

Chmeľ a jeho priaznivé účinky

  • Reguluje stres, napätie a nervozitu, má preukázateľné upokojujúce účinky
  • Pomáha pri nespavosti
  • Upokojuje a zmierňuje príznaky menopauzy
  • Zmierňuje kŕče
  • Má priaznivý a omladzujúci účinok na pokožku
  • Pomáha pri lámaní vlasov
  • Má močopudné a antibakteriálne účinky

    Chmeľ a jeho použitie

    Revolvingový chmeľ je možné použiť rôznymi spôsobmi. Ako doplnok stravy, čaj, bylinná tinktúra alebo obklad. Najjednoduchšie použitie je užívať ho vo forme doplnku výživy. Tabletu stačí prehltnúť asi pol hodiny pred spaním a vypiť dostatočné množstvo tekutiny. V odporúčaných dávkach je riziko vedľajších účinkov minimálne. Citliví jedinci môžu vyvinúť alergiu spôsobenú čerstvými listami obsahujúcimi peľ. V nadmerných dávkach však môže mať nežiaduce vedľajšie účinky. Neodporúča sa kombinovať chmeľ a prípravky obsahujúce alkohol s upokojujúcimi látkami, účinok sa potom zvyšuje. Chmeľ sa neužíva vo vysokých dávkach a nikdy nie dlhšie ako tri mesiace. Niektoré zdroje uvádzajú, že fajčenie chmeľu má podobné účinky ako fajčenie kanabisu. Obe rastliny patria do rovnakej rodiny.

    Chmeľ v kozmetike

    Chmeľ omladzuje pokožku, je vynikajúcim zdrojom antioxidantov a môže doslova rozžiariť pokožku a dodať jej mladistvý vzhľad. Chmeľ má tiež spomínané protizápalové účinky a používa sa na liečbu zápalov povrchových žíl. Má tiež priaznivý vplyv na vlasy. Pomáha proti vypadávaniu vlasov a lupinám. Používa sa chmeľová infúzia, ktorú po umytí aplikujeme na pokožku hlavy. Nechajte to chvíľu pôsobiť a potom opláchnite vlasy čistou vodou.

    Zdroj: verywellhealth.comfacestar.czmybiohack.com

You Might Also Like