Vedci zistili hlavnú príčinu rozvoja skorej demencie! Väčšina ľudí trpí nedostatkom……

Pravdepodobne viete, že telo dospelého človeka je 65-70% vody. Ale vedeli ste, že naše mozgové bunky môžu obsahovať viac ako 80% vody? Je distribuovaná v ľudskom tele tak, že časť je v bunkách a ďalšia časť – v extracelulárnom priestore. To je dôvod predpokladať, že hlavnou“ potravou“ pre náš mozog je voda.

používanie vody
© DepositPhotos

Či je to naozaj tak a aké dôsledky prináša nedostatočný príjem vody,vám teraz prezradíme.

Prečo je voda pre telo dôležitá

Mozog je jedným z najkrajších a najviac využívaným orgánom v ľudskom tele. Prostredníctvom mozgu dostávame terabajty informácií, ktoré nás obklopujú. Vďaka svojej neúnavnej práci vnímame tieto informácie,  prijímame rozhodnutia a konáme. Len si predstavte, koľko energie potrebuje mozog.

A náš mozog potrebuje vodu. Je to nenahraditeľný prvok v procese výroby energie, prenosu nervových impulzov a spracovania informácií. Od spotreby vody závisí optimálne fungovanie celého organizmu, jeho vnútorných orgánov, svalov, obehového systému. Ale väčšina práce a zdravia mozgu závisí od obsahu vody v našom tele.

Naše telo je mimoriadne citlivé na nedostatok tekutiny. Vyžaduje konštantný tok vody a straty aspoň 1% už majú škodlivý účinok na činnosť mozgu.

ako zlepšiť funkcie mozgu
© DepositPhotos

Voda – rozpúšťadlo kyslíka a glukózy, ktoré sú potrebné na výrobu energie. Podľa Dr. Korrin Allen , mozgové bunky potrebujú dvojnásobnú energiu ako všetky ostatné bunky v ľudskom tele.

voda
© DepositPhotos

Z toho vyplýva, že dostatočné množstvo vody v tele pomáha zlepšiť pamäť a mozgové funkcie všeobecne: môžete myslieť rýchlejšie, lepšie sa sústrediť a budete mať viac tvorivý prístup k riešeniu problémov.

mozgová aktivita
© DepositPhotos

Ak konzumujete menej vody ako vaše telo potrebuje, vyvine sa dehydratácia. Ktorá predovšetkým ovplyvňuje mozog. Činnosť mozgu sa spomaľuje a môžu sa objaviť symptómy ako ťažká únava  bolesť hlavy, únava, podráždenosť, znížená koncentrácia a dokonca depresia.

koncentrácia pozornosti
© DepositPhotos

Vedci dokázali, že dokonca 1% dehydratácia vedie k zníženiu mentálnej schopnosti o 5%. Pri väčšej strate vody sa príznaky iba zhoršia. Ak dôjde k nedostatku vody, mozgové bunky začnú klesať. Tento proces sa pozoruje u starších ľudí, ktorí už mnoho rokov konzumujú málo vody.

prevencia chorôb mozgu
© DepositPhotos

Je to dehydratácia mozgu, ktorá je jedným z dôvodov skorého vývoja demencie, Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, amyotrofickej sklerózy a iných patologických stavov mozgu. Znie to mierne prehnane, ale dodatočné množstvo vody denne vás môžu zachrániť pred všetkými týmito strašnými ochoreniami alebo aspoň znížiť riziko ich vývoja.

patológie mozgu
© DepositPhotos

Chronický nedostatok vody môže spôsobiť ochorenia, ako je obezita, rakovina a depresia. Dr Allen tvrdí, že dehydratácia zhoršuje priebeh porúch, ako je nedostatok pozornosti, záchvaty paniky a depresia. Pitie vody je výbornou metódou prevencie týchto ochorení.

ako predchádzať chorobám mozgu
© DepositPhotos

Ďalšiu zaujímavou štúdiou v tejto oblasti vedú vedci z University of East London. Vybrali 34 ľudí, medzi ktorými boli muži a ženy, a vyzvali ich, aby prešli kontrolou mentálnych schopností. Test bol vykonaný dvakrát – ihneď po raňajkách (cereálna tyčinka) a potom po zjedení tyčinky s fľašou vody.

Pred začiatkom experimentu sa všetci účastníci pýtali, či chcú piť. Tí, ktorí nechceli piť, mali rovnaké výsledky bez ohľadu na zloženie raňajok. A tí, ktorí sa napili, zvýšili výsledky druhého testu o 14% po vypití vody .

používanie vody pre telo
© DepositPhotos

Vedci naznačili, že voda je schopná uvoľniť tie časti mozgu, ktoré boli zapojené do procesu „informovania“ tela o nedostatku vody. Hovorí sa: „Používanie vody prispieva k uvoľneniu zdrojov pozornosti, ktoré boli predtým zapojené do spracovávania informácií o smäde.“

prevencia chorôb
© DepositPhotos

Možno teda predpokladať, že len jeden pohár vody zlepší mozgovú činnosť a pomôže lepšie zvládať úlohy. Konzumujte dostatok vody. Naučte sa piť dosatok tekutín denne.

Keď budete nabudúce, chcieť prekonať náročnú úlohu, vypite pohár vody. Koniec koncov, to je presne to, čo potrebuje váš mozog!
zdroj: takprosto cc

You Might Also Like