Šedý zákal – kedy a prečo sa vyskytuje a aká je možnosť liečby?

Šedý zákal je ochorenie oka najčastejšie spôsobené starnutím, ale presné príčiny ešte nie sú známe. Zakrýva zvyčajne číru šošovku oka, čo znižuje jej priehľadnosť a zabraňuje prenikaniu svetla do sietnice. Videnie sa teda postupne zhoršuje, je rozmazané, pripomína zakrytie očí jemnou sivou tkaninou.

Šedý zákal sa vyvíja pomaly a spočiatku nemusí spôsobovať žiadne problémy. Postupom času však dochádza k rozmazaniu videnia a neschopnosti dobre rozpoznať objekty na diaľku. V tomto prípade nepomôžu ani okuliare. Postihnutá osoba môže úplne prestať vidieť, ale na oku je viditeľný iba rozsiahly šedý zákal.

Šedý zákal – príčiny a symptómy

V dôsledku šedého zákalu sa schopnosť videnia postupne znižuje, stáva sa hmlistou, pripomína mliečne zakalené sklo. Problém môže byť spôsobený aj jasným osvetlením, na ktorého intenzitu je oko zrazu oveľa citlivejšie. Postihnuté oko môže tiež vnímať ostrosť farieb inak. Sivý zákal sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku starnutia ľudského oka, takže ide o prirodzený proces, ktorý môžu urýchliť rôzne faktory, ako sú dioptrické defekty, cukrovka, poranenie oka alebo prítomnosť zápalu. Katarakta sa vyskytuje častejšie u žien alebo u ľudí čiernej rasy, rizikovým faktorom je užívanie určitých liekov a očných kvapiek alebo niektorých predchádzajúcich ochorení súvisiacich napríklad s metabolizmom. Riziko šedého zákalu zvyšuje aj fajčenie, narkotiká, nezdravý životný štýl, vystavenie infračervenému alebo ultrafialovému žiareniu atď.

Šedý zákal u detí

Hoci šedý zákal je častým problémom u seniorov, môže sa vyskytnúť aj u detí. Môže to byť aj vrodená chyba. Liečba šedého zákalu sa u detí líši, pre deti je veľmi dôležitá včasná diagnostika a chirurgické riešenie, po ktorom musí nasledovať správna dioptrická korekcia a stimulácia zraku. Katarakta môže postihnúť obe a jedno oko u detí aj dospelých.

Liečba šedého zákalu

Liečba šedého zákalu je v súčasnosti možná len pomocou chirurgického zákroku. Jeho cieľom je odstrániť postihnutú šošovku z krytu a nahradiť ju umelou šošovkou, implantátom, ktorý umožňuje pacientovi znova vidieť. Tento chirurgický zákrok sa nazýva extrakapsulárna extrakcia. Operácia sa vykonáva pod mikroskopom, pomocou ultrazvuku alebo lasera. Umelá vnútroočná šošovka potom zostáva v oku natrvalo, nie je potrebné ju meniť v priebehu ďalšieho života. Výberom vhodného typu šošovky je možné vďaka tejto operácii eliminovať aj krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Operácia je šetrná a bezbolestná.

Šedý zákal a glaukóm – poznáte rozdiel?

Katarakta, ako je uvedené vyššie, je zakalenie očnej šošovky, zatiaľ čo glaukóm je zvýšený očný tlak, ktorý poškodzuje zrakový nerv. Katarakta môže byť liečená iba chirurgickým zákrokom, ale glaukóm sa zvyčajne lieči kvapkami. Existuje niekoľko foriem glaukómu, niektoré môžu byť tiež operované. Dokonca aj glaukóm nemusí byť rozpoznaný osobou v čase, pretože spočiatku to nebolí a nespôsobuje ťažkosti. Objavuje ho lekár pri pravidelných vyšetreniach, preto je dobré nezanedbávať preventívne prehliadky u oftalmológa. Ak diagnóza príde neskoro, nerv môže byť už nenapraviteľne poškodený.

Zdroj: www.neovize.czwww.nemoci.vitalion.czwww.gemini.cz

You Might Also Like