7 včasných príznakov rakoviny prsníka, ktoré nikdy neignorujte

Rakovina je choroba, pri ktorej sa časť buniek v tele začne nekontrolovane množiť a časom šíriť aj do ostatných častí tela. Pri rakovine prsníka sa tieto namnožené bunky prejavujú ako hrčka pri pohmate, prípadne ako neznámy útvar, ktorý sa ukáže na snímku zobrazovacích zariadení.

Ak sa nezachytí včas, zmutované bunky môžu začať migrovať z prvotného ložiska do iných orgánov a tam vytvárať nebezpečné metastázy. Hoci hrčky alebo vtiahnutá pokožka v okolí bradaviek sú najčastejšími príznakmi rakoviny prsníka, ide vtedy zvyčajne už o pomerne pokročilé štádium, ktoré sa ťažšie lieči.

Našťastie, existujú aj takzvané prvé príznaky, ktorými je možné zistiť, že niečo nie je v poriadku a odhaliť tak rakovinu v jej skoršom štádiu.

No a práve o týchto prvotných príznakoch si viac povieme v dnešnom článku.

Ak sa u vás náhodou vyskytnú, je dobré vyhľadať lekársku pomoc, aby sa buď vylúčilo, alebo potvrdilo toto ochorenie a čím skôr sa mohla zahájiť liečba.

1. Nevysvetliteľné opuchy

Opuchy v oblasti prsníkov môžu byť príznakom zápalovej rakoviny prsníka.

Takéto opuchy by ste v žiadnom prípade nemali prehliadať, pretože sa môžu vyskytnúť skôr, než sa objavia hrčky. Opuchy vznikajú vtedy, keď sa rakovinové bunky šíria do priľahlých lymfatických uzlín. Dajte si to skontrolovať lekárom, lebo vtedy býva rakovina pomerne agresívna.

2. Bolesti v hornej časti chrbta medzi lopatkami

Ako prvé zo všetkých príznakov rakoviny prsníka sa zvyčajne objavia bolesti v hornej časti chrbta medzi lopatky. Tkanivá prsníkov totiž siahajú až do hrudníka a keď v nich rastie rakovina, zvyknú potom tlačiť na chrbticu, čo sa prejavuje bolesťami chrbta.

Ak by sa nebodaj rozšírila rakovina aj do kostí, vyvolá to v nich takzvanú sekundárnu rakovinu kostí.

3. Bolesti v podpazuší

Rakovina sa zvyčajne najprv rozšíri do lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v podpazuší. To sa potom prejaví ako stuhnutosť, často sprevádzaná bolesťami. Spozorovanie uvedených príznakov vám môže pomôcť odhaliť rakovinu prsníka v jej skorom štádiu.

4. Výtoky tekutiny

Ak rakovina prsníka začne rásť v blízkosti bradaviek alebo sa k nim rozšíri, vyvolá to na nich určité zmeny. Bradavky zvyčajne zmenia tvar, farbu alebo textúru. Môžu tiež stvrdnúť alebo z nich začne vytekať číra tekutina.

5. Svrbenie prsníkov

Ďalší príznak rakoviny prsníka je extrémne svrbenie, ktoré neodchádza ani po poškriabaní sa. Ide zvyčajne o prejav nebezpečnej zápalovej rakoviny. K svrbeniu dochádza preto, lebo rakovinové bunky tlačia na cievy a limfatické uzliny v prsníku, čo spôsobuje hromadene vody pod kožou.

Voda potom vyvoláva vyrážky a začervenanie pokožky, ktorá svrbí. Na tento typ svrbenia nezaberajú klasické prostriedky a lieky.

6. Zmeny vo veľkosti a tvare prsníkov

Keď vás postihne rakovina prsníka, môžete na sebe spozorovať, že jeden alebo oba prsníky zmenia svoj tvar z okrúhleho na oválny. Vtedy zvyknú visieť nižšie než obyčajne, zmäknú alebo vyčnievajú do vonkajšej strany. Ak sa rakovina nachádza hlboko, prsníky sa môžu zmeniť bez toho, aby sa dala nahmatať hrčka. Absencia hrčky preto neznamená, že sa tam rakovina nenachádza.

7. Únava

Postupne, ako v tele rastie rakovina, môžete začať častejšie pociťovať únavu, ktorá neodchádza ani s odpočinkom. Únava sa prehlbuje so zvyšujúcim sa štádiom ochorenia. Dôvodom sú zápaly, ktoré prebiehajú v tele pri rakovine alebo aj to, že rakovinové bunky tlačia na krvné cievy obmedzujúce prekysličenie tkanív.

Taktiež rakovina rozšírená do kostí zvykne vyvolávať veľkú únavu.

Záver

Ak chcete uvedené ochorenie rozpoznať včas, potom je potrebné, aby ste sledovali aj prvé príznaky rakoviny prsníka, ktoré väčšina ľudí zvykne prehliadať.
Skoré odhalenie choroby totiž dramaticky zvyšuje šance na jej úspešnú liečbu.

Ak sa náhodou u vás aj vyvinie, nie je to žiadny koniec sveta. Správna liečba rakoviny ju dokáže s vysokou úspešnosťou vyliečiť.

Taktiež sa uistite, že je vaša strava bohatá na živiny a antioxidanty, aby ste rakovine v prvom rade predišli.

zdroj: fithacker com

You Might Also Like