5 základných pravidiel, ktoré musíte dodržiavať, ak chcete znížiť telesnú hmotnosť

Existuje veľa otázok, ktoré sa objavia, keď sa rozhodnete chudnúť. Znížiť príjem sacharidov alebo aj tukov?  Radšej sa venovať silovým cvičeniam alebo kardio? Môžem vôbec horkú čokoládu a je lepší celozrný alebo ryžový chlebík? Ešte skôr, než dôjdete k týmto detailnejším témam, mali by ste vybudovať pevné základy pre svoj diétny plán. Bez nich to však ani s najlepšou stravou a cvičením nedotiahnete .

Nemôžete riešiť detaily, ak nevidíte základný koncept. Presne tomuto sa venuje dnešný článok. Je obrovskou chybou, ak ľudia nedávajú dôraz nasledujúcim potrebným veciam pre chudnutie a ich zdravý životný štýl. Môže sa to zdať ako banalita, no toto sú skutočné základy, bez ktorých to nejde.

Zamerajte sa na kvalitné, čo najmenej spracované potraviny

Jedzte kvalitné jedlo

Na čo kupovať jogurtový šalát so zeleninou, ak si doma môžete spraviť ešte epší a výživnejší z čerstvej zeleniny a jogurtu? Zabudnite na všetky polotovary, snažte sa čo najviac jedál pripraviť doma. Aj keď vám to zaberie viac času, pre vaše telo je to oveľa lepšia voľba. Vyhnete sa všetkým prísadám, farbivám, dochucovadlám, umelým sladidlám a podobne. Tieto zložky v potrave vaše chudnutie len spomaľujú. Radšej si doma pripravte svoje marinády a takto ochutené mäso zamrazte na ďalšie použitie, čím nabudúce ušetríte čas. Najväčšiu časť stravy by mali tvoriť kvalitné proteíny, zelenina, celozrné výrobky a hneď po nich ovocie a zdravé tuky.

Cvičiť môžeme aj mimo telocvične
Zostaňte aktívny

Byť aktívny nie je len v telocvični ,dostať sa do formy sa môžeme aj mimo nej. – Mali by ste sa snažiť pohybovať viac počas celého dňa.
Je skvelé, že sa snažíte v posilňovni zhodiť prebytočné kilogrami a formovať svoju postavu, no ešte lepšie je takéto cvičenie kombinovať s prirodzenými pohybmi, ktoré telo ocení. Do posilňovne zavítajte dva alebo tri-krát v týždni, no nájdite si čas aspoň každý druhý deň na rýchlu chôdzu s kamoškou. Pomôže aj prechádzka hore kopcom, či bicyklovanie. Ak máte v blízkosti vodu, v letných mesiacoch sa snažte čo najviac plávať. Tieto pohybové aktivity vás až tak fyzicky ani psychicky nevyčerpajú, sú príjemnejšie, pretože ste na čerstvom vzduchu a výsledky uvidíte za veľmi krátku dobu.Odborníci odporúčajú aspoň 150 minút takejto aktivity týždenne. Ak si večerné sedenie pri televízii skrátite o pol hodinku a nahradíte ju fyzickou aktivitou, budete sa cítiť oveľa lepšie, sviežejšie a zahreje vás pocit, že ste niečo pre seba urobili.

Doprajte si spánok
Dostatok spánku

 Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí počas diéty spali 5,5 hodín denne stratili menej telesného tuku a viac svaloviny, ako ľudia, ktorí spali 8 hodín denne. Presne toto je efekt, ktorý dosiahnuť nechcete. Pri chudnutí ide o budovanie svaloviny a snahu zbaviť sa tukových zásob.Kvalitný sedem až deväť hodinový nočný spánok má veľký vplyv na reguláciu hmotnosti a správne fungovanie metabolického systému. Výskum tiež ukázal, že u ľudí, ktorí majú málo spánku dochádza ku zvýšenej produkcie hormónu, ktorý vyvoláva chuť do jedla a hlad.

Majte pravidelný režim

Sledujte svoj cirkadiánny rytmus

Nie je dôležité, aby ste mali  len dostatok spánku ktorý by ste mali samozrejme dodržiavať. Pravidelnosť je dôležitá aj v rámci režimu spánku a bdenia. Ľudské telo je prirodzene naprogramované tak, aby spalo, keď je vonku tma a bdelo, pokiaľ je svetlo. Tomu je prispôsobená aj tvorba hormónov. Keď sú v tomto ohľade veľké výkyvy, má to vplyv na náš organizmus.Na univerzite v Colorade urobili vedci výskum, ktorí dokázal, že zamestnanci nočných služieb alebo ľudia s nepravidelným režimom spánku a bdenia chudnú až o 16 percent menej pri rovnakých podmienkach, ako ľudia s pravidelným režimom. Čím viac sa vykoľajíte s pravidelného režimu, tým viac zvyšujete riziko obezity. Ak však predsa len musíte toto pravidlo obchádzať kvôli svojej práci, buďte dôslednejší aspoň v ostatných štyroch bodoch.

Stres je nepriateľ

Nezaťažujte

Aj stres má veľký vplyv na chudnutie. V strese je mnoho ľudí pod tlakom a ruka v ruke s tým ide aj priberanie. Chronický stres je nepriateľom aj v iných ohľadoch, ako je zvyšovanie hmotnosti. Skúste využiť techniky meditácie, prihláste sa na jogu alebo viac relaxujte v prírode. Pomáhajú aj dychové cvičenia. Snažte sa čo najviac minimalizovať stres, aby ste neboli vystavená veľkým návalom hladu, neovládateľnej chuti na sladké, či častým kompenzovaním si problémov dobrým jedlom. Výskumy totiž ukázali, že ľudia s vyššou hladinou kortizolu (stresový hormón) majú vyšší tlak, väčší obvod pásu, väčšiu hmotnosť a vyššie BMI.

Zdroj:  womenshealthmag.com

You Might Also Like