Mýty o zdraví, ktorým sme celý život verili. Tu je pravda

Nie je všetko tak ako to vyzerá. Naozaj čokoláda spôsobuje akné? A mlieko je naozaj také prospešné? Naozaj sú  tieto fakty pravdivé alebo ide iba o čistý mýtus?

Naše mamy nám často hovorievali, že po zmrzline ochorieme či musíme piť veľa mlieka, aby sme mali zdravé kosti. No nie všetko, čo sa zvykne povrávať je naozaj aj pravda.

1. Mrkva zlepšuje zrak

I keď mrkva skutočne obsahuje vitamín A, ktorý pomáha našim očiam, no nedokáže nás zbaviť dioptrií a ani nezlepší videnie v tme.
Súvisiaci obrázok

2. Čokoláda spôsobuje akné

S nepeknými vyrážkami na tvári sme sa počas puberty stretli snáď všetci a práve jednou z rád, ako predísť tomuto otravnému kozmetickému problému, bolo obmedziť konzumáciu čokolády. Práve tá mala byť zodpovedná za zhoršenú pleť. Vedci však zistili, že čokoláda za akné nemôže a to na vzorke ľudí. Jedna skupina jedla čokoládu, druhá nie, no výskyt akné sa výrazne nezmenil ani u jednej skupiny.

3. Cukor je návykový

Podľa istej štúdie sa pri konzumácii cukru v mozgu aktivujú rovnaké centrá, ako pri požívaní alkoholu či drog. Vedci z toho teda usúdili, že na cukre je možné ostať závislým, no ďalšie štúdie to nepreukázali.

4. Čokoláda je afrodiziakum
Súvisiaci obrázok

Od dávnych čias sa verilo, že práve čokoláda zvýši v ľuďoch väčšiu chuť na sex a práve kvôli tomuto získala označenie afrodiziaka. Vedecky však táto teória nie je dokázaná a nemá mať údajne žiadny vplyv na našu zvýšenú žiadostivosť.

5. Mlieko je zdravé
Súvisiaci obrázok

Od detstva nám bolo hovorené, že mlieko obsahuje vápnik a vitamín D, ktoré sú pre naše telo mimoriadne potrebné a preto by sme ho mali piť. Moderné štúdie však dokazujú, že naše telo ho vôbec nepotrebuje.

I keď zatiaľ ešte žiadny výskum nepreukázal spojitosť medzi pitím mlieka a zdravými kosťami, tento nápoj telu neškodí a ak nemáte intoleranciu, kľudne v jeho pití môžete pokračovať.

6.Ekologické potraviny sú bez pesticídov a výživnejšie.

MYTH: Organic food is pesticide-free and more nutritious.

Ekologické jedlo nie je bez pesticídov a nie je pre vás nevyhnutne lepšie.

Poľnohospodári, ktorí pestujú ekologickú produkciu, môžu používať chemikálie, ktoré sú prirodzene odvodené – a v niektorých prípadoch sú pre životné prostredie skôr horšie ako ich syntetické náprotivky. Úrovne pesticídov na organických aj neekologických potravinách sú však tak nízke, že nie sú znepokojujúce na spotrebu, podľa USDA.

Konzumácia biopotravín tiež neprináša žiadny výživový prínos v porovnaní s neekologickými potravinami, podľa prehľadov 98 727 potenciálne relevantných štúdií.

7. Za deň treba vypiť 8 pohárov vody

Voda je pre naše telo mimoriadne dôležitá a skutočne jej treba vypiť čo najviac, no určite sa nezaťažujte počítaním. Čím viac jej vypijete, tým sa vaše telo rýchlejšie prečistí a dodáte mu potrebnú hydratáciu.

8. Jogurt zlepšuje trávenie

Je pravda, že jogurt obsahuje zdraviu prospešné baktérie, no nášmu tráveniu až tak zázračne nepomáha. Najzdravší je biely prírodný jogurt.

9. Alkohol zabíja mozgové bunky

Súvisiaci obrázok

Pitie nadmerného množstva alkoholu v skutočnosti vôbec „nezabíja“ bunky mozgu, môže ich len dočasne poškodiť. Iné je to u tehotných žien, ktoré neodolajú pohárikom alkoholu. Riskujú tým, že sa im narodí dieťa s nižším počtom mozgových buniek.

10. Keď je nám zima, prechladneme
Súvisiaci obrázok

Za prechladnutím stoja baktérie, ktoré sa najlepšie rozmnožujú v teplom prostredí a tam, kde je veľa ľudí. Prechladnúť preto môžeme práve v preplnených teplých priestoroch, v ktorých sa zdržiavame predovšetkým v zime.

zdroj: businessinsider.com

 

 

You Might Also Like