6 potravín, ktoré prirodzene bielia zuby

Je dokázané, že ľudia s belšími zubami vyzerajú v priemere o 5 rokov mladší, než naozaj sú a v očiach druhých vyzerajú atraktívnejšie, vzdelanejší, bohatší a majú vyššiu úspešnosť pri pracovných pohovoroch. Biely úsmev je sen snáď každého jedinca, avšak každý nemá dostatok finančných prostriedkov, aby mohol podstúpiť bieliace procedúry či investoval vysoké čiastky na kúpu bieliacich prostriedkov.

V prvom rade je dobré dopátrať sa príčiny zažltnutých či škvrnitých zubov, za tohoto škodcu môžeme označiť predovšetkým kávu a tmavé čaje. Zanechávajú po sebe baktérie, ktoré tvoria nevzhľadný plak na našich zuboch. Ďalšími negatívnymi elementy sú choroby zubnej skloviny a lieky (najmä antibiotiká). Základom žiarivého úsmevu je teda dôkladná starostlivosť o chrup a snaha vyvarovať sa všetkým „škodcom“, poprípade ich vhodne nahrádzať.

Existuje rad potravín, ktoré napomáhajú udržať Vaše zuby biele. Bohužiaľ nemajú tú moc, aby sa zuby samy vybielili a zbavili vás nevzhľadných škvŕn na sklovine, ale vaše úsilie o zdravý a žiarivý chrup podporia a pomôžu vám udržať žiarivý úsmev po čo najdlhšiu dobu.

1. Zelený čaj

V porovnaní s inými čajmi má viditeľne svetlejšiu farbu, preto nemá tendenciu zanášať zubnú sklovinu nevzhľadnými fliačky. Navyše zelený čaj pôsobí veľmi priaznivo na Vaše zuby a ďasná. Túto skutočnosť potvrdila štúdie z roku 2009, kedy jedinci, ktorí pili každý deň šálku zeleného čaju, mali zdravšie zuby aj ďasná v porovnaní s jedincami, ktorí zelený čaj nepili.

z1

2. Ovocie

Najlepším spôsobom ako bieliť zuby je každodenná konzumácia ovocia. Za najúčinnejší vedci označili jahody, citrónovej šťavy a pomarančovej kôry. Každé toto ovocie obsahuje množstvo enzýmov a kyselín, ktoré dokážu prelomiť vzniknuté nevzhľadné škvrny na sklovine. Dôležité je tu motto „všetko s mierou“, pretože nadmerné užívanie týchto enzýmov a kyselín môže spôsobiť rozklad skloviny. Preto je dobré toto „bielenie“ zavŕšiť vypitím pohára vody. Ďalším zázračným ovocím sú jablká, ktoré obsahujú kyselinu jablčnú. Táto kyselina zvyšuje produkciu slín, ktoré pomáhajú čistiť zuby a odstraňovať škvrnky zo zubov.

z2

3. Ananás

Ďalším účinným ovocím v procese bielenia zubov je ananás. Ananás obsahuje tzv. Bromelanin, čo je zmes prírodných enzýmov, ktoré spracúvajú stráviteľné bielkoviny. Vedecká štúdia preukázala, že zubné pasty obsahujúce bromelanin výrazne znižujú výskyt zubných škvŕn a zabraňujú ich ďalšiemu vzniku.

z3

4. Huby shiitake

Tieto huby obsahujú prírodný cukor Lentinan, ktorý má antibakteriálne účinky. Podľa japonských vedcov extrakty obsiahnuté v hubách shiitake pomáhajú eliminovať baktérie v ústach a znižujú tvorbu zubného plaku a škvŕn.

z4

5. Brokolica

Táto, predovšetkým vegetariánska, pochúťka je bohatá na železo a pomáha posilniť zuby proti baktériám, ktoré spôsobujú rozpad skloviny a tvorbu zubných škvŕn. Železo obsiahnuté v brokolici má schopnosť vytvoriť akýsi ochranný obal na povrchu zubov, čím minimalizuje kontakt zubov so škodlivými baktériami.

Z5

6. Sezamový olej

O účinkoch sezamového oleja sa dozvedáme už z praktík dávneho indického lekárstva. Jednou z praktík, ako zabrániť zubným ochoreniam a ako vybieliť zuby, bolo kloktanie sezamového oleja po dobu 15-20 minút. Podľa výskumu uskutočneného v roku 2009 sezamový olej znižuje tvorbu zubného plaku a má priaznivé účinky na ďasná, udržiava ich zdravé.

Z6

zdroj: hungryforchange.tv

You Might Also Like