Už ste zistili tajomstvo najkrajších vresov v okolí?

Táto nenápadná rastlinka je malý zázrak. Je to dokonalá rastlinka ktorá nás privádza do rozpakov. Je krásna a pri tom aj liečivá. Niekto ju nenávidí iní ju zas zbožňujú. Vres je určite to čo by malo rásť aj vo vašej záhrade!

Na prvý pohľad je nezaujímavý, no vo veľkom množstve tvorí nádherné fialové pláne. Môže dorastať až do výšky pol metra. Rastie hlavne v oblastiach, kde je chladné, vlhké a veterné počasie, teda väčšinou na miestach, kde sú bažiny a rašeliniská, no podľa názvu aj vresoviská. Nektár z kvetu vresu je okrem iného vhodný aj na vynikajúci med.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tajomstvo vresu

BLAHODARNÉ ÚČINKY

Existuje viac ako dvanásť druhov vresu po celej Európe. V odľahlejších oblastiach sa vres používa ako palivo na vykurovanie a varenie. Neustále sa suší a skladuje. Okrem toho má však blahodarné účinky na telo. Má antiseptické a diuretické (vylučovacie) účinky.

Liečba infekcie močových ciest
Zbavuje telo nadbytočnej kyseliny močovej, ktorá má za následok obličkové kamene alebo bolesť kĺbov
Masť z neho pomáha na artritídu a reumatizmus

Čaj na utlmenie

Čaj z vresu je mierne sedatívny a teda pomáha aj v boji s depresiou, nespavosťou a vyčerpaniu či nervozite. Stačí len použiť dve alebo tri lyžičky čerstvých kvetov vresu na šálku vriacej vody a päť minút lúhujte.

Rôzne účinky má čaj z vresu na naše zdravie.

liečba prostaty
dna
problémy s dýchaním
kašeľ
nachladnutie
poruchy trávenia
ochorenie pečene a žlčníka
hnačka

Súvisiaci obrázok

Kúpeľ

Na mnohých ľudí dobre pôsobí aj kúpeľ z tejto rastlinky. Nazbierajte kvety z vresu, vložte ich do veľkého hrnca, zalejte vriacou vodou a na niekoľko hodín ho nechajte prikrytý. Potom ho vylejte do vane. Ľudia to robia na to, aby si ošetrili rany.

Ako ho sušiť?

Ak chcete sušiť vres, mali by ste kvety nakrájať, kým sú ešte stále len v puku alebo len pootvorené. Zaveste ich v malých zväzkoch niekam, kde na ne nebude dopadať priame slnečné svetlo. Na použitie sú vhodné kvety a listy.

ČO JE NA VRESE ZAUJÍMAVÉ?

Kvety sú tradičným liekom vo švédskej medicíne. Ich domovoAm je Írsko, Škandinávia, Rusko a Severná Amerika. Napriek tomu sú hlavne symbolom Škótska a jeho histórie. V niektorých častiach Európy je to tradičná ingrediencia na výrobu piva a bežne sa používa hlavne v Írsku. Často sa používa aj pri potení a v kombinácii s inými bylinkami sa používa aj na liečbu cukrovky, menštruačných bolestí, menopauzy alebo nervového vyčerpania.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tajomstvo vresu

AKO PESTOVAŤ VRES

Vres je trvalka a vždyzelený krík, ktorý sa teší veľkej popularite. Treba však povedať, že nie každý má vres rád, pretože ich nevie pestovať. V kvetináčom sa vresu nedarí, zato v záhrade vás bude tešiť nepretržite. Znesie aj tuhé zimy a kvietkami teší oči svojich majiteľov od júla do septembra. Plazí sa po zemi, preto je vhodný aj do blízkosti skalničiek.

Ak ho presádzate z črepníka do pôdy, majte na pamäti jednu vec. Pri presádzaní skontrolujte korene rastliny a všetok substrát odstráňte, aby mohol koreň dobre prijímať živiny z pôdy. Toto býva najčastejšia chyba, kvôli ktorej nám dlho nevydržia a stratia farbu aj život. Keď vres zasadíte dostatočne hlboko, polejte ho a zabezpečte, aby bola pôda kyslá.

Vedľajšie účinky vresu nie sú známe, no ak ste tehotná alebo dojčiaca žena, je lepšie, aby ste sa poradili so svojim lekárom.

zdroj: 24segodnya.ru

You Might Also Like