Neuveriteľné zdravotné benefity čučoriedok, ktoré si teraz zamilujete ešte viac!

Čučoriedky sú skutočne výborným ovocím a nepoznáme nikoho, kto by ich nemal rád. Z toho dôvodu trochu pochybujeme, že Vám potrebujeme dávať aj iné dôvody, prečo ich jesť. Avšak, je dobré poznať aj niektoré pôsobivé zdravotné prínosy, ktoré Vám čučoriedky doprajú. Práve tieto benefity sme si pre vás v dnešnom článku pripravili.

Pre zdravie očí

Vysoký obsah vitamínu A je jedným z mnohých výhod, ktoré majú čučoriedky pre naše zdravie. Sú obzvlášť užitočné pre zrak a je známe, že bránia strate zraku v starobe. Zaujímavým faktom je, že niektorí piloti počas druhej svetovej vojny zrejme používali čučoriedky, aby zlepšili svoje nočné videnie a ostrosť videnia.

Pre zdravie srdca

Štúdie ukázali, že čučoriedky (a jahody rovnako tak) môžu byť obzvlášť prínosné pre zdravie srdca. Čučoriedky bránia tvorbe plaku, znižujú krvný tlak a zlepšujú kardiovaskulárne zdravie. Ich konzumácia, dokonca len raz týždenne, tak znižuje riziko srdcového infarktu.

Prevencia rakoviny

Toto ovocie je tiež užitočné pri prevencii rakoviny. Obsahujú kyselinu ellagovú a polyfenoly, ktoré pomáhajú spomaliť rast nádorov a pomôžu znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc, žalúdka alebo napríklad ústnej dutiny.

Podporujú funkcie mozgu a pamäte

Áno, čučoriedky sú doslova „mozgové potraviny“. Štúdie ukázali, že čučoriedky môžu byť nesmierne prínosné pre udržanie zdravého mozgu a pamäti, najmä u starších ľudí. Čučoriedky tiež pomáhajú predchádzať zápalu, ktorý je spojený s vekom a súvisiacimi mozgovými chorobami, ako je Alzheimerova choroba.

Pre zdravie močového mechúra

Čučoriedky obsahujú látky a zlúčeniny, ktoré zabraňujú tomu, aby sa baktérie nalepovali na stenu močového mechúra. Okrem toho sú čučoriedky bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať príznaky infekcie močových ciest.

Zdravé trávenie

Čučoriedky majú vysoký obsah vlákniny, čo je nevyhnutné pre správne trávenie. Mali by sme tiež poukázať na to, že môžu pomôcť pri zápche. Pokiaľ vám to nestačí, meď, sodík a fruktóza tiež pomáhajú pri trávení.

Úbytok zbytočných kilogramov

Sú skvelé na chudnutie, a to nielen preto, že nie sú čokoládovou tyčinkou. Výskum ukázal, že ľudia s bohatou čučoriedkovou stravou majú tendenciu mať menej brušného tuku ako tí, ktorí sa ich vzdali. Okrem toho obsahuje toto ovocie sacharidy, o ktorých vieme, že vám pomáhajú udržať pocit spokojnosti a sýtosti po dlhšiu dobu. Preto necítite nutkanie sa prejedať.

Starostlivosť o pleť

Antioxidanty neutralizujú voľné radikály a zabraňujú tomu, aby sa bunky poškodili a nemohli sa opraviť. To znamená, že vaša koža bude vyzerať mladšie a zdravšie bez pomoci Photoshopu!

Pre zdravie imunitného systému

Čučoriedky obsahujú vysokú hladinu vitamínu C, ktorá má množstvo výhod, vrátane udržania zdravého imunitného systému. V skutočnosti jedna porcia ovocia obsahuje zhruba 25% denných potrieb vitamínu.

Starostlivosť o vlasy

Jednou z ďalších výhod vitamínu C sú pekné vlasy. Vitamín stimuluje produkciu folikulov, ktoré potom fungujú ako prírodný kondicionér. Rovnako ako antioxidanty, vitamín C v čučoriedkach zabraňuje vypadávaniu vlasov bojom proti voľným radikálom vo vašom tele.

Dúfame, že Vám článok priniesol niekoľko užitočných informácií! Pokiaľ by ste sa o nich chceli podeliť s Vašimi priateľmi, neváhajte nás článok zdieľať! Jedzme čučoriedky a buďme zdraví. 

You Might Also Like