Ako sa vyhnúť dehydratácii

 V prípade vážnej dehydratácie okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Dehydratácia nastáva, keď telo stratí viac tekutín, než ste prijali. Príjem tekutín je kľúčový pre celkové zdravie. Každá bunka v tele potrebuje vodu spolu s kyslíkom, aby správne fungovala.

Ktokoľvek sa môže dehydratovať,  osoby s vyšším rizikom sú deti, malé deti, staršie osoby, ľudia s chronickými chorobami, športovci a ľudia žijúci vo vysokých nadmorských výškach.
Súvisiaci obrázok

Niektoré bežné príčiny dehydratácie sú cvičenie v horúcom počasí, hnačka, nevoľnosť, nadmerné potenie a zvýšené močenie.

Symptómy sa líšia v závislosti od toho, či je stav mierny alebo závažný. Niektoré príznaky miernej až strednej dehydratácie sú sucho v ústach, únava, smäd, menej močenie, suchá koža, bolesti hlavy, zápcha, svalové kŕče alebo závraty.

Symptómy ťažkej alebo chronickej dehydratácie zahŕňajú vysoký smäd, zmätenosť, malé alebo žiadne močenie, prepadnuté oči, ťažké sucho v ústach, suchá koža, ktorá nemá elasticitu, nízky krvný tlak, rýchly tep srdca, rýchle dýchanie a dokonca delírium alebo bezvedomie.

Top 5 domácich prostriedkov na dehydratáciu:

1. Zvýšenie spotreby vody
Prvým krokom k odstráneniu dehydratácie je zvýšenie spotreby vody. Voda obyčajne postačuje na hydratáciu dospelých. Mali by ste piť dostatok vody, aj keď nebudete cítiť veľký smäd.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hydratácia tela

2. Domáca regenerácia
Pri dehydratácii je dôležitá rýchla regenerácia stratených tekutín a minerálov. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako to dosiahnuť, je domáca perorálna rehydratácia.

Tu je recept:

Pridajte ½ lyžičky soli a 6 lyžičiek cukru (alebo hnedého cukru) na 4 šálky pitnej vody.
Dôkladne premiešajte až do úplného rozpustenia soli a cukru.
Pite tento domáci roztok niekoľkokrát denne až do úplného zotavenia.

3. Jogurt
Jogurt je účinný prostriedok na dehydratáciu v dôsledku hnačky alebo vracania. Je to dobrý zdroj elektrolytov. Okrem toho zmierňuje žalúdočné potiaže.

Jedzte šálku jogurtu niekoľkokrát denne. Môžete tiež pridať malý tvaroh.

4. Vodnaté ovocie a zelenina
Niektoré druhy ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vody zahŕňajú melón, grapefruit, pomaranče, jahody, uhorky, hrozno, papája, zeler, hlávkový šalát, reďkovky, špenát, cukety a paradajky.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vodnate ovocie

Jedzte  ako občerstvenie alebo pridajte ich do šalátov a smoothies.

5. Banány
Banány sú ďalšie ovocie, ktoré môžete jesť na liečbu dehydratácie. Dehydratácia spôsobuje stratu minerálov, ako je draslík. Banány bohaté na draslík môžu pomôcť obnoviť tento dôležitý minerál.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vodnate ovocie

Okrem toho pomáhajú obnoviť normálnu funkciu svalov, ktorá je spôsobená stratou nadbytočnej vody v tele.

Jedzte 1-2 banány počas dňa.
Môžete tiež piť banánové koktaily .

zdroj: fithacker.ru

You Might Also Like