Včasné varovné príznaky cukrovky, ktoré by ste nemali ignorovať

Diabetes mellitus, bežne známy ako diabetes, je metabolické ochorenie charakterizované vysokou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Cukrovka od roku 2014 postihlo asi 387 miliónov ľudí na celom svete .

Diabetes sa vyskytuje, keď pankreas buď nevytvára dostatok inzulínu, alebo bunky nemôžu normálne reagovať na produkovaný inzulín.

Existujú tri hlavné typy cukrovky:

Diabetes typu 1: známy aj ako juvenilný diabetes, dochádza vtedy, keď pankreas nie je schopný produkovať dostatok inzulínu.

Diabetes typu 2: toto je najčastejší typ diabetu a nastáva, keď pankreas neprodukuje dostatok inzulínu na reguláciu hladiny cukru v krvi, alebo bunky nemôžu správne používať inzulín.

Gestačný diabetes: Objaví sa počas tehotenstva alebo po ňom bez predchádzajúcej anamnézy diabetu. Ženy staršie ako 25 rokov a afroameričania, hispánci, Američania alebo Ázijčania majú vyššie riziko vzniku gestačného diabetu.

Rodinná alebo osobná anamnéza tohto typu cukrovky a obezity tiež zvyšuje riziko človeka.

Diabetes sa často nazýva tichým zabijakom kvôli svojim nenápadným príznakom. Najčastejšie ľudia ani nevedia, že majú cukrovku, pretože skoré príznaky sa niekedy zdajú byť neškodné.

Včasná diagnostika a liečba môže pomôcť predchádzať závažným komplikáciám, ktoré zahŕňajú kardiovaskulárne choroby, poškodenie nervov, poškodenie obličiek, poškodenie očí, poškodeniechodidiel, problémy s kožou a komplikácie tehotenstva.

Tu je prvých 5 včasných varovných príznakov cukrovky, ktoré by ste nemali ignorovať.

1. Časté alebo nadmerné močenie
Jedným z najčastejších príznakov cukrovky typu 1 a typu 2 je časté močenie s abnormálne veľkým množstvom moču. Z medicínskeho hľadiska je toto klasické označenie známe ako polyúria.
Súvisiaci obrázok

Keď máte cukrovku, prebytočný cukor (glukóza) sa nahromadí v krvi. Obličky tak nadmieru pracujú na filtrovaní a absorpcii nadbytočnej glukózy.

Počas tejto doby sa nadbytok glukózy vylučuje do moču a absorbuje tekutiny odvedené z tkanív. To vedie k neobvykle vysokej produkcii moču.

Neustála potreba močenia, hlavne ak potrebujete vstávať v noci ,to je prvý príznak brať túto situáciu vážne v tomto prípade sa ihneď poraďte s lekárom.

2. Pocit smädu
Silná potreba smädu je jedným z prvých hmatateľných symptómov cukrovky. Kvôli častému močeniu sa telo stáva dehydrovaným, takže sa cítite veľmi smädný.
Súvisiaci obrázok

Ak budete piť sladké nápoje, ako je napríklad džús, cola alebo čokoládové mlieko a budete si chcieť uhasiť nimi smäd, tým vám viac cukru vstupuje do tela, čo vedie k ešte väčšiemu smädu.

3. Hlad
Pocit častého hladu je ďalším znakom cukrovky. Keď ľudia trpia cukrovkou, cítia sa viac hladní ako obvykle a zvyčajne jedia viac. Je to preto, lebo telo nemôže regulovať hladinu glukózy, ktorú vaše bunky používajú na energiu.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pocithladu

Keď sú bunky zbavené glukózy, vaše telo automaticky vyhľadáva viac zdrojov potravy, čo spôsobuje konštantný hlad.

4. Pomalé hojenie rán
Rezy a škrabance sa pomaly uzdravia u diabetikov v porovnaní s ľuďmi, ktorí sú zdraví .

Vysoká hladina cukru v krvi posilňujú tepny, čo spôsobuje, že krvné cievy sú užšie než normálne. To vedie k zníženiu prietoku krvi a kyslíka do zranených oblastí, takže liečenie rany trvá dlhší čas.

5. Opakované infekcie
Vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje, že ľudia sú veľmi náchylní na rôzne typy infekcií. Najbežnejšie oblasti infekcie u pacientov s cukrovkou sú kožné a močové cesty.

Diabetici trpia častými infekciami a niekedy sa infekcia opakuje. Je to spôsobené najmä oslabeným imunitným systémom .

zdroj: fithacker.ru

You Might Also Like