Tipy na prekonanie vášho strachu z lietania, prečo sa to stáva.

Cestovanie leteckou dopravou sa v posledných rokoch zvýšilo tak v oblasti frekvencie, ako aj celkovej bezpečnosti. Miera úrazu v roku 2016, ktorá predstavuje 2,8 na milión odletov je podľa Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO) najnižšou leteckou nehodovosťou v nedávnej histórii.

Podľa správy v časopise Research in Transportation economiks je letecká doprava bezpečnejšia z hľadiska smrteľných nehôd než akýkoľvek iný bežný spôsob dopravy, vrátane:

automobilovej
trajektov
vlakov
autobusov

Napriek tomu sú chvíle, ktoré robia aj skúseného cestovateľa trochu nepríjemné. Keď kolesá začnú bežať po asfalte alebo narazíte na zlú turbulenciu, nie je nezvyčajné uchopiť podrúčky trochu pevnejšie.

Tieto momenty nepríjemných pocitov, ktoré sa vyskytnú , sú zvyčajne krátkodobé a prejdú, keď sa skončí tento okamih.  Pokiaľ nemáte skutočný strach z lietania, známy ako aviofóbia. Ľudia s aviofóbiou majú hlboko zakorenený, neustály strach z lietania, ktorý je oveľa silnejší než len letmý pocit nepríjemnosti.

PRÍČINY

Čo spôsobuje strach z lietania?

Existuje niekoľko možností, čo prispieva k vášmu strachu z letu. Môže to byť spôsobené jedným priamym vplyvom alebo kombináciou faktorov.

Priamym vplyvom môže byť obzvlášť zlý let, ktorý ste zažili, alebo poznáte niekoho, kto mal traumatizujúci letový incident alebo leteckú udalosť.

Pocit mimo kontroly je bežný spúšťač úzkosti a je to  aviofóbia. Cestou hore si začnete uvedomovať, že niektoré veci v živote sú mimo váš dosah!

Klaustropóbia je ďalšoupríčinou, ktorá môže spúšťať avifóbiu. Kabína lietadla je tesná, preplnený priestor a cítite sa obzvlášť obmedzovaný pri nástupe na palubu, keď sa emócie už zhoršujú.

8 tipov na odbúranie strachu z lietania:

Ak máte strach z lietania, nasledujúce tipy môžu pomôcť znížiť váš nepríjemný pocit z ďalšieho letu.

 1. Dýchajte zhlboka. Dýchajte hlboko po štyroch nádychoch, po šeť krát.
 2. Pretiahnite sa. Prejdite cez členky a vystrite si ruky pred hrudníkom. Dýchajte hlboko a zároveň si položte jazyk na podnebie.
 3. Odstráňte stresové rozptyľovanie. Zastrite si okienko, aby ste nemali strach z pohyblivých prvkov.
 4. Potlačte úzkosť. Cvičte meditácie denne týždeň alebo dva pred letom.
 5. Buďte pripravení s upokojujúcimi prostriedkami. Nájdite veci, ktoré vám pomôžu z vašou úzkosťou. Napríklad hudba ktorá vás dokáže upokojiť. Zabalte si nejaké čítanie ktoré vás odpúta od letu, pri ktorom  sa cítite dobre.
 6. Odstráňte ďalšie vplyvy . Avifóbia sa môže zvýšiť, keď sa zvýši  úzkosť. Užitočným bude odstrániť ďalšie prvky vyvolávajúce úzkosť, ako je kofeín, energetické nápoje .
 7. Odhalte svoj strach. Bojíte sa straty kontroly? Je to strach zo smrti? Je to klaustrofóbia? Rôzne spúšťače vyžadujú rôzne riešenia, ktoré im pomôžu zmierniť. Ak je klaustrofóbia spúšťačom, porozprávajte sa s vašou leteckou spoločnosťou o skoršom nástupe na palubu, alebo o získaní viac miesta pre vás.
 8. Uvoľnite strach. Mnohí ľudia s obáv z letu majú tiež problémy so sebakontrolou. Zamyslite sa nad  situáciou pilota, vyškoleného profesionála s tisíckami hodín letu.
  Prajeme vám veľa úspešne nalietaných hodín a príjemný let.
  zdroj: healthline.com

You Might Also Like