9 FASCINUJÚCICH VECÍ, KTORÉ SA VÁM DEJÚ POČAS SPÁNKU. O MNOHÝCH STE NEMALI VÔBEC TUŠENIE

 Pozrite si deväť najzaujímavejších vecí, ktoré sa dejú vášmu telu, keď spíte a nechávate svoju vedomú myseľ vypnúť na niekoľko hodín.

1.Paralyzované svaly

Keď vstúpite do spánkového režimu REM (Rapid Eye Movement), ktorý je najhlbším spánkom, svaly vašich končatín sú úplne ochromené a je dočasne nemožné sa pohybovať.
Vyskytuje sa porucha spánku, pri ktorej je táto paralýza zachovaná niekoľko sekúnd alebo minút po prebudení. Tento strašný pocit paralýzy prežívajú ľudia s narkolepsiou, keď po prebudení otvárajú oči.

2.Pohybujúce sa oči

Všetky fázy spánku slúžia špecifickému účelu pri udržiavaní vášho tela a mozgu v dobrom zdravotnom stave. Existuje päť štádií spánku. Každá je hlbšia ako predchádzajúca, a keď prejdeme všetkými piatimi fázami, cyklus začína znova. Posledná (REM) je najaktívnejšia a začne asi 60 alebo 90 minút po zaspaní. V tejto fáze sa vaše oči pohybujú v plnej rýchlosti dozadu a dopredu, bez toho, aby ste si toho boli vedomí, pretože vaša myseľ je zameraná na to, čo sa vám sníva.

3.Uvoľnenie rastového hormónu

HGH hormón, známy ako ľudský rastový hormón, je zodpovedný za to, aby sa vaše kosti, svaly a tkanivá regenerovali. Keď spíte, produkcia tejto látky sa aktivuje vo vašom tele. Prispieva k hojeniu rán a obnoveniu buniek. Keď sme mladí, tento hormón podporuje rast a má mnoho ďalších účinkov. Z tohto dôvodu môžeme povedať, že keď spíme, rastieme.

4.Hrdlo sa zužuje

Keď spíte, svaly, ktoré držia hrdlo otvorené, keď ste hore, sa uvoľnia a veľkosť hrdla sa znižuje. To je jedna z príčin hlbokého chrápania. Aj keď existujú ďalšie faktory, ktoré prispievajú k vzniku nosovej obštrukcie, napätie hrdla má veľa spoločného s nepríjemnými zvukmi, ktoré niektorí ľudia vydávajú, keď spia.

5.Škrípanie zubami

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt zuby

Tento jav sa nazýva bruxizmus. Nestáva sa to všetkým, ale niektorí ľudia sa môžu zobudiť so silnou bolesťou čeľustí po tom, čo si zuby v noci brúsia. Bruxizmus môže mať morfologický pôvod, ktorý sa vyskytuje v dôsledku nesúladu čeľustí. Môže to byť aj psychologické – je to spôsob, ako uvoľniť emocionálne napätie a stres nahromadený počas dňa. Štúdie však doteraz nedokázali zistiť, prečo to niektorí ľudia nikdy nepraktizujú, kým iní skončia s popraskanými zubami a bolavými čeľusťami.

6. Spontánne sexuálne vzrušenie

Muži a aj ženy majú počas spánku sexuálne vzrušenie. Tento jav je spôsobený špičkovou mozgovou aktivitou počas fázy rýchleho očného pohybu, čo znamená, že váš mozog potrebuje viac kyslíka a tým sa v tele nechádza aj rýchlejší tok krvi. Zvýšenie vplýva na každý orgán vášho tela vrátane tých najintimnejších, čo vedie k aktivácii pohlavných hormónov.

7. Váš mozog uvoľňuje nahromadené informácie a vytvára príbehy

Spôsob, akým sa tvoria naše sny, stále zostáva vedeckým tajomstvom. Dnes vieme, že náš mozog vytvára sny zo spomienok prítomných v každodennom živote a z nášho hlbokého podvedomého materiálu. Nedávne skúsenosti sa tak skombinujú s informáciami, ktoré sme uchovávali už roky: spomienky, traumy, emócie a pocity, ktoré vytvárajú tajomné a niekedy absurdné sny. Stále však nie je možné určiť, prečo naše mysle cestujú na určité miesta, alebo prečo si vyberajú konkrétne spomienky, farby, hlasy, scény alebo ľudí. Napriek veľkému pokroku vedy, sny zostávajú veľkou hádankou, ktorú ešte treba vyriešiť.

8.Môžete počuť náhle explózie

Syndróm explózie hlavy je fenomén, ktorý je zriedkavý, ale môže sa vyskytnúť. Ak sa vám to niekedy stane, budete cítiť hlasný výbuch, ktorý vás zobudí a môžete zažiť vysokú úroveň strachu, ale v skutočnosti sa nič nestalo. Tí, ktorí trpia týmto syndrómom, majú pocit, že ich hlava explodovala, alebo si myslia, že počuli hlasitý zvuk ako výstrel. Neprinesie to fyzickú bolesť, ale môže mať vážne psychologické dôsledky.

9. Váš mozog sa obnovuje a detoxikuje

Vedci na univerzite v Rochesteri zistili, že zatiaľ čo spíte, váš mozog vyplavuje odpad, ktorý sa vytvára počas dňa. Mechanizmus, ktorý sa aktivuje, keď spíme, sa nazýva glyfatická sústava a keď sa zapne, umožní vášmu mozgu zbaviť sa zbytočných informácií a zhromaždiť veci, ktoré považuje za nevyhnutné a obnoviť ich spojenie.

zdroj: brighdsaid. com

You Might Also Like