Ako zistíme, že naša pečeň je preťažená a nefunguje tak, ako by mala?

Ako stojí naša pečeň, je veľmi ťažké odhadnúť bez lekárskeho vyšetrenia. Na rozdiel od iných orgánov sa poškodenie pečene neprejavuje špecifickou bolesťou, ktorá by nás upozornila, že niečo nie je v poriadku. Ochorenia pečene nie sú zriedkavé a často sa vyskytujú v chronickej forme, práve kvôli ľahkému dohľadu nad prvými, nejasnými ukazovateľmi.

Skutočnosť, že pečeň bije na poplach, sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi:

Zvýšená únava

Jednou z funkcií pečene je dodávať telu energiu. Pečeň ukladá sacharidový glykogén. Je neustále v pohotovosti a v prípade zvýšenej námahy uvoľňuje glukózu späť do obehu, aby zabezpečila stabilnú hladinu energie. Ak je však tento dôležitý orgán nepohodlný, jeho schopnosť efektívne pracovať s glykogénom je obmedzená, čo prispieva k zvýšenej únave a nižšiemu výkonu.

Zmeny na koži

Žltkastý nádych skléry a kože je jedným z jasných indikátorov problémov s pečeňou. Vinníkom je zvýšený obsah bilirubínu v plazme. Táto skutočnosť je dobre známa väčšine laikov. Len málo ľudí však spája pečeň s výrazne suchou a svrbivou kožou, ekzémom, žihľavkou alebo bielymi nechtami. V takýchto prípadoch je čas venovať pozornosť! Z nejakého dôvodu musí pečeň delegovať svoju detoxikačnú funkciu inde, na pokožku. Jednoducho nedrží krok. Pod ním sa ukladajú rôzne produkty metabolizmu a spôsobujú nepríjemné svrbenie.

Opuch a modriny

Na koži môže tiež v dôsledku postihnutej pečene oveľa viac modrín, modrín a popraskaných krvných ciev. Je to spôsobené nedostatkom bielkovín dôležitých pre zrážanie krvi, za produkciu ktorých je zodpovedná pečeň. Syntéza týchto koagulačných faktorov závisí od príjmu pečene a vitamínu K. Modrá v tomto prípade nie je dobrá.

Pomalé trávenie

Z anatómie vieme, že pečeň je zodpovedná za produkciu žlče, čo zase ovplyvňuje trávenie a absorpciu tukov a vitamínov rozpustných v nich. Ak sme po tučných jedlách dlho ťažkí, malo by blikať červené svetlo, ktoré varuje pred utrpením pečene.

Bolesti hlavy

Pečeňové bunky, hepatocyty, filtrujú krv a hovoria, čo bude uložené, čo bude spracované, čo sa bude vylučovať atď. Ak pečeň nie je schopná funkčne pracovať s krvou, živiny s kyslíkom sa nedostanú do orgánov a zároveň sa neodstránia odpadové produkty metabolizmu. Telo často reaguje na tento stav nielen bolesťou hlavy.

Je zrejmé, že pečeň má množstvo funkcií a hrá kľúčovú úlohu v tráviacom procese. Metabolizujú množstvo látok a zároveň odstraňujú odpadové produkty z krvi. Mali by sme ich rozmaznávať. Diéta pre zdravú pečeň by mala obsahovať bohaté bielkoviny a potraviny bohaté na vitamíny zo skupiny B. Niekto tiež vsádza na podporu z radov liečivých rastlín, kde hrá hlavnú úlohu slávny bodliak alebo artičok. Zdravý životný štýl, strava, obmedzenie alkoholu a mastné vyprážané potraviny sú nevyhnutné, ale ak máte podozrenie, že niečo nie je v poriadku s pečeňou, navštívte špecializovaného lekára.

Zdroje: solen.czpediatriepropraxi.cz

You Might Also Like