Koenzým Q10 – kráľ antioxidantov, ktorý ovplyvňuje (nielen) našu energiu.

Prakticky je nevyhnutný pre všetku produkciu našej energie, je dôležitý aj pre imunitné procesy v tele, činnosť srdca a je veľmi silným antioxidantom. Je pomerne hojný v potravinách a telo si ho môže produkovať samo až do veku približne 30 rokov. Táto schopnosť však s vekom klesá, takže je o to dôležitejšie mať správnu stravu a tiež doplniť Q10. Kde ho nájdeme? A čo dokáže koenzým Q10?

 

 

 

Kľúčové výhody pre telo

Jeho funkcie v tele sú početné. Vymenujme aspoň tie podstatné. Koenzým Q10 sa podieľa na biochemických procesoch tým, že umožňuje minerálom, stopovým prvkom a iným látkam vstúpiť do bunky. Ďalšou základnou funkciou je antioxidant. Je jedným z najvýznamnejších bojovníkov s voľnými radikálmi. Je dobré vedieť, že táto funkcia je na prvom mieste, že Q10 sa primárne konzumuje v tele ako antioxidant. Preto by malo byť v našom záujme „chrániť“ ho začlenením aj ďalších antioxidantov, pretože inak hrozí, že telu bude chýbať v iných dôležitých procesoch. Je tiež dôležitým katalyzátorom. Umožňuje mitochondriám vo vnútri našich buniek uvoľniť až 95% energie, ktorú potrebujeme pre život. Keď jeho hladina klesne o viac ako 25%, začnú sa objavovať degeneratívne stavy, po ktorých nasledujú srdcové choroby, vysoký krvný tlak atď.

Kto by mal sledovať úroveň Q10

Pravdou je, že bez koenzýmu Q10 by bunky nášho tela neboli schopné premeniť energiu z našej stravy na energiu, ktorú môže naše telo využiť. Stručne povedané, naše bunky sú na ňom úplne závislé. Q10 sa tiež nazýva ubichinón alebo „všadeprítomný“. Tento silný antioxidant sa produkuje v pečeni a dosahuje najvyššiu hladinu do 25 rokov. V 40 rokoch je letec už asi polovica. Jeho ďalší pokles nastáva aj v dôsledku nepriaznivých životných vplyvov, ako sú stres, fajčenie a rôzne chronické ochorenia.

Ženy, ktoré sú vystavené vyššiemu riziku kardiovaskulárnych ochorení, majú tiež väčšiu potrebu príjmu koenzýmu Q10. Vegetariáni by tiež mali zabezpečiť primeraný príjem a ľudia, ktorí mali srdcový infarkt, by mali užívať Q10 pre lepšie zotavenie srdca. Jeho pravidelné dopĺňanie je tiež užitočné pre väčšiu fyzickú námahu alebo počas období zvýšenej mozgovej aktivity.

 

 

Aké účinky má na náš organizmus a kde môžeme nájsť koenzým

Koenzým Q10 chráni pred tvorbou krvných zrazenín, znižuje krvný tlak, zmierňuje bolesť pri angíne pectoris a môže znižovať nepravidelnosť pulzu. Ľudia s nízkou hladinou tohto antioxidantu majú tiež vyššie riziko kožných ochorení, takže je tiež súčasťou opaľovacích krémov a iných kozmetických prípravkov. V tejto forme chráni pokožku a môže zmierniť negatívne vonkajšie vplyvy na pokožku.

Najbohatšími zdrojmi sú črevá, najmä hovädzie srdce, pečeň alebo obličky. Nachádza sa však aj v rastlinách, najmä v špenáte, zemiakoch, sójových bôboch alebo pšeničných zrnách. Dobrými zdrojmi sú tiež sardinky, makrely alebo arašidy.

Doplňte koenzým Q10 s vekom

Pretože je však čoraz ťažšie užívať koenzým Q10 dostatočne prostredníctvom samotnej stravy, doplnky výživy sú užitočné. Odporúčaná denná dávka je od 30 do 100 mg a môže sa užívať vo forme tabliet, kapsúl alebo tekutiny. Najlepšie je doplniť kapsulami, ktoré obsahujú tento antioxidant na olejovej báze alebo tiež vo forme emulzie, ktorá sa zase lepšie vstrebáva. Hoci sa často tvrdí, koenzým Q10 nemá žiadne vedľajšie účinky alebo nie je návykový. Len zriedkavo as nesprávnym doplnením sa môže vyskytnúť nevoľnosť, hnačka alebo strata chuti do jedla. Ak sa rozhodnete pre doplnok stravy, vyberajte starostlivo, koenzým Q10 nie je práve lacný. Mal by sa užívať dvakrát denne s jedlom pre lepšiu absorpciu a mal by sa podávať dlhodobo, aby sa prejavili jeho plné pozitívne účinky

Zdroje: www.celostnimedicina.czwww.cpzp.cz

You Might Also Like