Jazvičky po akné: Existuje spôsob, ako sa ich zbaviť?

Akné, kožný problém, ktorý trápi nielen násťročných, ale aj v neskorom veku dokáže pekne potrápiť. A pokiaľ na vašej pleti nechali pupienky nepekné jazvičky, iste vás zaujíma, či je možné ich odstrániť, alebo aspoň ich vzhľad zmierniť.

Ako reálna je možnosť zbaviť sa jazvičiek po akné? Úplné vymiznutie je takmer nemožné, ale existujú kozmetické a lekárske procedúry, ktoré môžu pomôcť. Zjazvené tkanivo obsahuje menšie množstvo elastických vlákien, preto je na pohľad aj na dotyk hrubšie a suchšie. Vďaka akné môžu vznikať štyri druhy jaziev: Atrofické alebo vklesnuté jazvy, hypertrofické jazvy, ktoré sú naopak vyvýšené, keloidné jazvy a pigmentácie v podobe červených či hnedastých škvŕn.

Chemický peeling pleť vyhladí a vyrovná farebné nezrovnalosti

Chemický peeling je procedúra, ktorá sa používa na omladenie, rozjasnenie a regeneráciu pleti tváre. Ide o neoperatívny lekársky zákrok, ktorý spočíva v nanesení peelingovej zmesi zo špeciálnych prípravkov s obsahom kyseliny glykolovej (AHA), týmto sa destruujú vrstvy kože určitej hĺbky a dochádza k následnej regenerácii epidermis a určitej časti dermis, čo vedie k stimulácii tvorby kolagénu v dolných vrstvách kože. Chemický peeling tak minimalizuje najmä povrchové a farebné nedostatky pleti.

Mikroihličky ako forma modernej mezoterapie

Microneedling (mikroihličkovanie) využíva kombináciu aplikácie regeneračných látok (najmä aktívne séra na báze kyseliny hyalurónovej spoločne s ďalšími podpornými látkami), ktoré sa aplikujú priamo na pokožku a následne dochádza k narušeniu pomocou veľmi jemných mikroihličiek. Jedná sa o metódu, ktorá rieši pigmentáciu kože au jazvičiek po akné znižuje ich viditeľnosť.

Laser obnoví kolagenová vlákna

Existuje celý rad laserových metód,  ktoré sa zameriavajú na vyhladenie jazvičiek po akné. Niektoré lasery pôsobia na povrch kože a obrusuje ho, u iných prístrojov sa absorbuje laserový lúč v hlbších štruktúrach, kde aktivuje prirodzený proces regenerácie pleti, pri ktorom sa koža znovuobnoví a vyzerá hladšie. Pleť sa po laserovom zákroku postupom času vypína, vzhľad kože sa zlepšuje a jazvy po akné sa vyrovnávajú. .

Injekčná aplikácia kyseliny hyalurónovej

Pre hlbšie, veľmi viditeľné a prepadnuté jazvy je vhodné ošetrenie pomocou injekčnej aplikácie kyseliny hyalurónovej, tá dokáže prepadlinky krásne vyplniť. Naopak pre vyvýšené a tzv. keloidné jazvy je vhodnou metódou injekčnej aplikácie kortikoidov. Tie dokážu jazvy po akné znížiť a zmäkčiť, jazva sa tak stáva menej viditeľná.

Ultrazvuková špachtle pleť vyčistí

Pokiaľ dochádzate na kozmetické ošetrenia, iste poznáte možnosť čistenia pleti pomocou ultrazvukovej špachtle. Tá síce pleť krásne premasíruje, povzbudí kolagénové vlákna, odstráni čierne bodky, ale na jazvičky a iné nedostatky pleti po akné bohužiaľ nemá žiadny vplyv.

Zdroj: www.vitalia.czwww.asklepion.cz

You Might Also Like