Škoda, že som toto nevedela už skôr a moje tenisky by neskončili v koši …

Sú vaše staré bežecké topánky alebo tenisky vhodné akurát tak do koša? Neunáhlite sa, pretože vám ukážeme, ako z nich vyrobiť niečo zaujímavého a znovu použiteľného.

Takto sa môžete zbaviť škaredých dier, otrhanej látky alebo škvŕn …

Termozáplata (nažehľovací papier)

Opotrebované tenisky s dierou si opravíte pomocou záplatky.

topánky Oprava1

Pred opravou si tenisky najskôr vyperte a nechajte vysušiť.

Pred pripevnením termozáplaty, si na roztrhnuté miesto prišite kúsok vetrovkovina.Malo by to byť urobené z vonkajšej strany, aby počas chôdze nevznikalo žiadne nepohodlie.

topánky oprava3

Zapnite si žehličku a vypnite funkciu pary.

topánky oprava4

Rozstrihnite si termozáplatu na polovicu. Vezmite si ochrannú fóliu a priložte tkaninu k obuvi.

topánky oprava5

Termozáplatu žehlite, kým nezmizne nazberaná látka. Ak sú niektoré kúsky látky nadbytočné, odstrihnite ich nožnicami na manikúru.

topánky oprava6

Ako si vybieliť podrážky

Biela farba padne do hľadáčika špiny ako prvá. Vráťte im belosť s pomocou kyseliny citrónovej: rozotrite prášok po celom povrchu podrážky, nechajte chvíľu pôsobiť a potom ju dôkladne zmyte. Ak nemáte po ruke kyselinu citrónovú, pomôže vám aj obyčajná jedlá sóda.

Jeden z najobľúbenejších spôsobov je použitie starej kefky na zuby a bieliaca zubná pasta – zbavíte sa aj odolných škvŕn! Dokonca s bežnou gumou na ceruzky sa dokážete zbaviť nečistôt na podrážke!

topánky oprava7


Ako prať bežecké topánky?

Môžu sa tenisky prať v práčke? Samozrejme, že áno, ale je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel.

Ak majú vaše tenisky reflexné pásky, nemali by ste ich prať v práčke, pretože existuje možnosť, že sa vám tieto reflexné prvky odlepia. Pred praním z tenisiek vyberte šnúrky a výstelku, aby sa vám lepšie vyprali.

Pred vložením do práčky ich dajte do vrecka na pranie. Zvoľte jemný cyklus a teplota prania by nemala byť vyššia ako 30 stupňov. Odporúčame vypnúť odstreďovanie – môže dôjsť k poškodeniu práčky a to aj v prípade, že sa teniskám nestane nič.

Nikdy nesušte tenisky v práčke, pretože to môže viesť k deformácii tvaru. Pred tým, než ich necháte prirodzene vyschnúť, vypchajte ich bielym papierom. V žiadnom prípade nie novinami – mohlo by dôjsť k zafarbeniu tenisiek. Môžete použiť napríklad aj papier na pečenie.

Ak vás trápia zapáchajúce topánky, vyskúšajte jedlú sódu. Do plastového vrecka si nasypte sódu a otvorený ho nechajte v topánke počas celej noci. Soda absorbuje vlhkosť a pachy, ako mávnutím čarovného prútika!

topánky oprava 11,1

topánky oprava 11,2