Táto rastlinka dokáže oveľa viac než len hojiť rany

Skorocel kopijovitý je liečivá bylinka (burinka), ktorá dokáže s prehľadom liečiť kožné ochorenia, poranenia, dýchacie problémy, choroby močového ústrojenstva a pomáha aj dobrému tráveniu. Účinné látky v skorocele kopijovitom sú vyvážený pomer vitamínov, minerálov a ďalších liečivých látok pre zdravé a spokojné telo. Skorocel kopijovitý dorastá do výšky 10 – 35 cm

Trpíme totiž mnohými ochoreniami, s ktorými nám táto rastlinka dokáže účinne pomôcť. Ide o trvácnu bylinu rastúcu v zhlukoch.
U nás sa vyskytujú 2 základné druhy – skorocel širokolistý , a skorocel kopijovitý (s predĺženými listami).
Oba majú porovnateľné účinky, no skorocel kopijovitý je o niečo účinnejší pri respiračných ťažkostiach.
Teraz sa už ale poďme bližšie pozrieť na jeho úžasné spektrum využitia.

1. Hojenie rán

Ak ste už predtým počuli o skorocele, tak zrejme v súvislosti s hojením rán, čo je jeho najznámejšia vlastnosť. Pre zastavenie krvácania sa nanáša na poranenú kožu vo forme rozmixovanej kaše.

Ak sa vám úraz prihodí niekde vonku a vy nemáte pri sebe žiadne náradie, môžete ho kľudne požuvať v ústach a takto aplikovať na ranu.

Má upokojujúce a chladivé účinky. Hojí rezné rany, aj škrabance.

Môže sa tiež použiť ako protijed pri uštipnutiach hmyzom (nie hadmi) vďaka svojim krv prečisťujúcim vlastnostiam.

2. Zdravé trávenie

Skorocel napomáha tráveniu prostredníctvom svojho antibiotického účinku.

Jeho listy a semená znižujú zápaly v tráviacom trakte a pomáhajú obnovovať výstelku tenkého čreva. Jeho semená tiež prečisťujú črevá, pretože pôsobia podobne ako psyllium pri absorbovaní toxínov a vytváraní konzistentnejšej stolice.

3. Respiračné ťažkosti

Skorocel má vysoký obsah kremíku, ktorý napomáha pri odkašlávaní. Čistí upchaté dýchacie cesty a uvoľňuje hlieny. Je veľmi prospešný pri kašli, nachladení a niekoľkých ďalších respiračných chorobách.

4. Ochorenia krvi

Skorocel je veľmi účinný pri liečbe takmer všetkých chorôb krvi a ochoreniach žliaz s vnútorným vylučovaním. Pomáha tiež pri otravách ortuťou, hnačkách, ženských ťažkostiach, ale aj kožných vyrážkach či ekzémoch.

5. Hemoroidy

Skorocel má zvieravé účinky, čo ho robí ideálnym pri liečení nielen rezných rán a krvácaní, ale aj pri hemoroidoch. Vo forme rozmixovanej pasty sa prikladá na hemoroidy, aby sa zastavilo krvácanie.

Ďalej je vhodný na liečbu zápalov močového mechúra v prípade, že sú sprevádzané krvácaním.

6. Bolesti zubov

Skorocelový koreň je možné vysušiť a rozdrviť na prášok. Ten sa potom nanáša na boľavé zuby. Ak nemáte čas sušiť koreň, tak ho jednoducho vyhrabte zo zeme, umyte a požuvajte v ústach.
Skorocel má tiež protihlístové vlastnosti. Urobte si z neho čaj, ktorý by mal hlísty vo vašom tele vyhubiť.

Čaj zo skorocelu kopijovitého – recept

Potrebujete: 2 ČL sušeného skorocelu kopijovitého, 0,5 litra vody, veľký hrnček a sitko

Skorocel nasypte do sitka a zalejte ho vriacou vodou. Čaj nechajte lúhovať 16 – 20 minút, po tomto čase čaj vyberte a teplý ho pite 2 krát za deň po 2 – 2,5 deci

Ak trpíte niektorým neduhom spomenutým v tomto článku, nemalo by byť problém vyjsť von a nejaký skorocel si natrhať.
zdroj: acikgunluk.net

You Might Also Like