Pobyt na pláži má pre vaše telo tieto blahodárne účinky

 

Ľudia by  nemali zabúdať na fyzické a duševné zdravie. Slnko a piesok vám ho určite zlepšia. Preto nezabúdajte na slnkom zaliate pláže, s krištáľovou morskou vodou.

Ako vám prospieva pláž:

 Pláž je prostredím, ktoré má na človeka preukázateľne revitalizačné účinky.

Podľa výsledkov rôznych štúdií má prírodné prostredie, ako napríklad pláže a nábrežia lemované parkmi, viac revitalizačných a regeneračných účinkov na ľudský organizmus než telocvične, zábavné zariadenia a zastavané mestské prostredie.

Tieto zistenia naznačujú, že ľudia potrebujú mať v prostredí, akým je pláž, vytvorené špeciálne špecifické podmienky  na to, aby sa dosiahol požadovaný účinok revitalizačného procesu.

 „Počas pobytu na pláži majú z revitalizačného hľadiska najvyšší účinok mierne teploty ovzdušia a slabé prílivy. „Ľudia, ktorí boli na pláži počas dňa, keď bola teplota ovzdušia asi o 16 °C vyššia, než aký je priemer, vnímali pláž alebo nábrežia len na 70 % ako príjemné prostredie. Na rozdiel od nich, tí, ktorí boli v tomto prostredí počas dní, keď boli teploty nižšie ako je priemer, sa cítili príjemnejšie a viac oddýchnuto.“
Súvisiaci obrázok

1. Slnko

Všetci vieme, aké riziká so sebou prináša nadmerné vystavovanie sa slnku. Pobyt na slnku má však aj svoje zdravotné prínosy. Keď je ľudská pokožka priamo vystavená slnku, telo si vytvára vitamín D. Ten je životne dôležitým nástrojom, ktorý pomáha absorbovať vápnik a budovať pevné kosti. Maličký podiel vitamínu D dostáva telo zo stravy. Oveľa viac ho získava zo slnka.

Človeku poskytuje potrebnú dennú dávku vitamínu D už 10 minútové vystavenie sa priamemu slnečnému žiareniu.

Podľa expertnej skupiny pre skúmanie účinkov vitamínu D „vaše telo dokáže vyrobiť 10 000 až 25 000 jednotiek IU vitamínu D už za veľmi krátku chvíľu, a to, kým vaša pokožka pôsobením slnka nezružovie.“ Počas pobytu na slnku sa v ľudskom tele zvyšuje hladina endorfínov a zároveň dochádza aj k prevencii voči autoimunitným ochoreniam.

I keď slnko poskytuje všetky tu uvedené pozitíva, ani s pobytom na slnku to netreba zbytočne preháňať.

Nadmerná expozícia ľudského tela pôsobeniu slnečného žiarenia môže vyvolať zvýšené riziko vzniku  rakoviny kože.

Ak sa chystáte stráviť pod slnkom viac, než len niekoľko minút, nezabudnite si so sebou vziať aj ochranný odev a opaľovací krém s ochranným faktorom.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pobyt na pláži

2. Piesok

Vedeli ste, že chodidlá vašich nôh majú viac potných žliaz a nervových zakončení na jednom štvorcovom centimetri chodidla, než ktorákoľvek iná časť tela? A chôdza naboso ich stimuluje oveľa viac, než chôdza v topánkach.

Keď chodíte po piesku, nielenže stimulujete nervové zakončenia na svojich chodidlách, ale posilňujete aj svaly nôh. Ani nervové zakončenia chodidiel, ani svaly na nohách sa pri chôdzi v topánkach nezaťažujú tak, ako pri chôdzi v piesku.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chôdza v piesku

V štúdii, ktorá bola zameraná na beh a chôdzu po piesku výskumníci zistili, že chôdza po piesku si vyžaduje 1,6 až 2,5 krát viac energie, než chôdza na tvrdom povrchu.

Ak sa vám šliapanie po nepraktickom piesku zdá byť príliš únavným, skúste tento povrch vystriedať za kompaktnejší piesok, ktorý sa nachádza bližšie pri vode a je menej náročný na chôdzu alebo beh.

3. Plávanie

Morská voda obsahuje vysoké množstvá rôznych minerálov. Je v nej obsiahnutý horčík, draslík a jód. Tieto minerály pôsobia proti infekciám, majú dokázané terapeutické účinky a disponujú potenciálom liečiť a detoxikovať ľudské telo.

Plávanie znižuje stres a zvyšuje pocit celkovej pohody. Zistenia zo štúdií hovoria o tom, že plávanie a cvičenia vo vode pomáhajú redukovať úzkosť a depresiu.

Okrem terapeutických účinkov, plávanie poskytuje aj výborné fyzické cvičenie, ktoré využíva väčšinu našich hlavných svalových skupín. Tento účinok sa dosahuje práve vďaka tomu, že voda spôsobuje mierny odpor voči vyvíjanému pohybu.
Súvisiaci obrázok

V rámci aeróbnych aktivít, medzi ktoré patrí aj beh a bicyklovanie, predstavujú dve a pol hodiny plávania týždenne výraznú pomoc pri znižovaní rizika vzniku chronických ochorení a zlepšujú zdravie srdca.

A keďže plávanie je šport, pri ktorom nedochádza k nárazom, je ideálny pre ľudí, ktorí sa pri iných cvičeniach zvyknú poraniť. Pre pacientov trpiacich artritídou, cvičenie a pohyb vo vode pomôže eliminovať symptómy bolesti kĺbov.
zdroj: dilei. it

You Might Also Like