Liečivý ligurček – 10 prínosov pre zdravie

Ligurček má nielen pekné meno, ale skvele sa stará aj o vaše zdravie. Táto bylina je nielen veľmi cenná v kuchyni pre jej výraznú chuť, ale ukrýva aj množstvo zaujímavých tajomstiev.

Ligurček je široko využívaná bylinka z rodiny mrkvovitých. Užíva sa vo veľkej časti Európy a juhozápadnej Ázii. Je používaný ako doplnok jedla a prírodný liek s veľkým množstvom zdravotných účinkov napríklad podpora správnej funkcie obličiek alebo zdravej obranyschopnosti.

Čo ste o ligurčeku možno nevedeli

  1. Špeciálne v Európe je ligurček pestovaný už veľmi dlho. Bol často k nájdeniu v kláštorných záhradách s bylinkami, kde bol používaný na výrobu bylinných likérov, ako korenie a liek.
  2. Ligurček zlepšuje trávenie a stimuluje tráviace šťavy. Pomáha ľuďom, ktorí trpia nechutenstvom, nedostatočnosťou žalúdka a žlčníka, pocitom „ťažkého brucha“ po jedle a pomalým zažívaním.
  3. Uvoľňuje nafúknuté brucho a pomáha pri nadúvaní. Pridávajte ligurček do jedla a uvidíte.
  4. Čaj pripravený z ligurčeka má močopudné účinky a teda čistí krv a telo zbavuje škodlivín.
  5. Výluhom z ligurčeka môžete úspešne liečiť kĺbové ťažkosti, ako je reuma, artróza alebo dna. Môžete vyvariť všetky časti rastliny, najvýraznejší účinok má však koreň. Čaj z koreňa ligurčeka pite niekoľkokrát denne môže zmierniť veľa zdravotných ťažkostí.
  6. Koreň ligurčeka tiež môžete jesť čerstvý. Stačí ho povariť ako klasickú zeleninu a pridať napríklad do polievky.
  7. Ligurček je najvýraznejší, keď ho necháte surový. Výborné sú čerstvé lístky na chlebe s maslom a syrom.
  8. Semená ligurčeka sú o niečo sladšie, než jeho listy. Používajte ich na dochutenie jedál alebo výrobu likérov, ktorým dodávajú korenisto sladkastú chuť.

Prínosy pre zdravie

Prevencia obličkových kameňov

Ligurček je pri konzumácii vysoko močopudný a podporuje vylučovanie bez straty elektrolytov. Prispieva k častejšiemu močeniu a tým bráni vzniku obličkových kameňov.

2. Podpora správnej funkcie pľúc

Tradičná medicína používa ligurček k redukcii hlienu v pľúcach, ktorý zlepšuje dýchanie a výmenu kyslíka v organizme. Ligurček obsahuje eukalyptus, ktorý pomáha zmierňovať podráždenie pľúc a zlepšuje celkový stav už po 4 dňoch užívania.

3. Upokojuje podráždenie

Ligurček obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu napomôcť zmierneniu niektorých ťažkostí, či podráždením miestam v tele. Zlúčeniny ako limonén, eugenol a quercetin. Štúdie zamerané na limonén preukázali, že pomáha zmierniť podráždenie naprieč celým telom so špeciálnym zameraním na zápaly hrubého čreva.

4. Zlepšuje vzhľad pokožky

Ligurček je odporúčaný ako prírodná cesta ako bojovať proti akné a vyrážkam. Nebolo doposiaľ presne zistené, ako a čím ligurček tak pomáha, avšak je odporúčaný ligurček pridať ako súčasť každodennej starostlivosti o pleť.

5. Bojuje proti nepriateľským organizmom

Vedci objavili, že ligurček je veľmi efektívny v boji proti organizmom ako je E. coli, Salmonela, H. pylori a H. influenzae.

6. Zlepšuje trávenie a bojuje proti nadúvaniu

Upokojujúce účinky ligurčeka sú veľmi účinné a je to skvelá pomoc pri potrebe upokojiť tráviaci trakt, zmierniť nadúvanie a uvoľniť nafúknuté brucho.

7. Podporuje zdravé kĺby

Bylina je považovaná za prírodné liečivo a podporu zdravých kĺbov spoločne s liečením reumy. Nemá žiadne vedľajšie účinky, čo je veľmi zriedkavé.

8. Upokojuje alergie

Upokojujúci efekt ligurčeka pomáha prirodzene bojovať proti symptómom alergií. Quercetin, zlúčenina obsiahnutá v ligurčeka tlmí uvoľnenie histamínu a zmierňuje podráždenie spôsobená precitlivenosťou na niektoré zložky prírody.

9. Zmierňuje menštruačné ťažkosti

Okrem iného  ligurček je tiež výborný ako upokojujúci prostriedok pri PMS a v čase menštruácie. Pridaním ligurčeka do stravy si zaručíte pohodlnejší priebeh menštruácie.

10. Excelentný v jedle

Ligurček je výborný doplnok k vašim obľúbeným receptom. Pridá chuť a zvýši výživovú hodnotu vašich jedál. Je často používaný ako náhrada zeleru. Je veľmi silný, preto odporúčame dávať polovicu hmotnosti zeleru. Z listov sa dá urobiť výborný šalát a semienka sú používané ako korenie do polievok. Ligurček môže byť podávaný a pripravený na čaj. Je bohatý na B a C vitamíny, podporuje imunitu a hojenie pleti.

zdroj: .globalhealingcenter.com

You Might Also Like