Záchvat žlčníka alebo žlčníková kolika sa prejavuje ako akútna a veľmi silná bolesť brucha, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle a bez akýchkoľvek predchádzajúcich varovných príznakov. Útok je spôsobený zablokovaním žlčovodu do čreva a zvyčajne sa vyskytuje po diétnej chybe v dôsledku stresu alebo fyzickej námahy. Kolika je tiež jednou z najbežnejších foriem prejavov žlčových kameňov.
Problémy so žlčníkom sú veľmi častým javom a takmer každý ich zažije počas svojho života. Sú častejšie u žien, najmä počas tehotenstva alebo tesne po pôrode. Problémy so žlčníkom sa zvyčajne vyskytujú skôr alebo neskôr v dôsledku nezdravého životného štýlu a nadchádzajúce vianočné hody sú prirodzene časom, kedy žlčník trápi mnohých z nás. Ako sa tomu vyhnúť?
Rizikové faktory pre záchvat žlčníka
Medzi rizikové faktory pre záchvat žlčníka patrí nevhodná strava, ako sú príliš tučné alebo korenené jedlá, alkohol, káva, prítomnosť žlčových kameňov, sedavý životný štýl a nadmerný stres. Do určitej miery je na vine aj hormón estrogén, čo je dôvod, prečo sú ženy náchylnejšie na koliku žlčníka. Počas vianočných sviatkov sa zvyšuje riziko podobných problémov, preto sa odporúča zmierniť stravovanie, piť dostatok vody a aktívne si oddýchnuť.
Príznaky záchvatu žlčníka
Medzi prvé príznaky útoku patrí pocit napätia pod pravým rebrom, pocit plnosti, nadúvanie, nafúknuté brucho, nutkanie štikať a grgať, pocit žlče v ústach. Útok postupuje vo forme veľmi intenzívnej bolesti, ktorá smeruje do pravého hrudného koša, niekedy vyžaruje pod pravým lopatkou a do chrbtice. Bolesť môže byť v takýchto časoch neznesiteľná a môže byť úplne paralyzujúca. Počas záchvatu je osoba výrazne bledá, potí sa a môže zvracať. V závažnejších prípadoch je viditeľná žltkastá koža a zažltnuté očné bielka, čo je spôsobené akumuláciou žlčového pigmentu v tele. Záchvat žlčníka môže zmiznúť po niekoľkých minútach, ale ak sa problémy neliečia, záchvaty sú zvyčajne častejšie a môžu byť závažnejšie.
Prvá pomoc pri záchvate žlčníka
Bolesť v oblasti žlčníka by sa nemala podceňovať. Ak trpíte tráviacimi problémami po jedle a napriek všetkej starostlivosti a prevencii dochádza k záchvatu žlčníka, je potrebná návšteva lekára. Pri záchvate žlčníka s veľkou bolesťou zvyčajne voláme sanitku. Na bolestivú oblasť môžeme aplikovať studený obklad a vybrať si polohu, ktorá prinesie určitú úľavu, najčastejšie sa stočí do gule. Môžeme tiež podávať lieky na uvoľnenie hladkého svalstva alebo lieky proti bolesti. Aj keď to môže byť len príležitostný problém, je určite vhodné začať ho liečiť čo najskôr vhodnou liečbou. V opačnom prípade sa problém bude opakovať.
Prevencia záchvatu žlčníka
Prevencia zahŕňa dodržiavanie určitých pravidiel. Je to hlavne dostatočný pitný režim, obmedzenie alkoholu, žlčníková diéta, dostatok vitamínov, najmä vitamínu C, ktorý zabraňuje tvorbe kameňov a v neposlednom rade pravidelný pohyb.
Liečba záchvatu žlčníka
Pri kolike žlčníka sa podávajú lieky proti bolesti a kontrakcie žlčníka. Ak lekári potvrdia prítomnosť zápalu, pridajú sa aj antibiotiká. Pomôcť môžu aj voľnopredajné lieky, ktoré podporujú sekréciu žlče z pečene do tenkého čreva. Bylinné čaje, najlepšie tzv. zmesi žlčníka, sú tiež vhodným doplnkom starostlivosti o žlčník a citlivé žlčové cesty. Niekedy jediným riešením záchvatov žlčníka je chirurgický zákrok, počas ktorého je žlčník úplne odstránený. Takejto operácie sa netreba báť, v dnešnej dobe sa bežne vykonáva laparoskopicky a určite stojí za to odbremeniť sa od často sa opakujúcich a veľmi obmedzujúcich záchvatov žlčníka.
Zdroj: zdravi.euro.cz, zdravilek.cz