Čo spôsobuje a ako sa zaručene vyhnúť nepríjemnej vaginálnej mykóze

Vaginálna mykóza je veľmi nepríjemné ženské ochorenie, ktoré je väčšinou spôsobované kvasinkou Candida albicans. V našom tele je mnoho iných organizmov (napr. Práve kvasinky či určité baktérie). V pošve je pH, ktoré zaručuje optimálne prostredie práve pre všetky nášmu zdraviu prospešné mikroorganizmy. Ak je toto pH narušené, tak ľahko dôjde k premnoženiu kvasiniek a tie spôsobujú ďalšie problémy ako je kvasinková infekcia.

Príznaky:

Hlavným príznakom je nepríjemné svrbenie a pálenie v intímnych partiách. Pysky ohanbia môžu byť začervenané a opuchnuté. Môže sa objaviť výtok, ale bude biely či tvarohovitý. Každá žena, ktorá už niekedy mykózu mala, určite spozná, že zápal opäť dorazil. Príznaky sú totiž nezameniteľné.

Liečba:

Navštívte svojho gynekologického lekára, ktorý vám urobí potrebné vyšetrenia a predpíše lieky. Najčastejšie to sú rôzne masti, ktoré sa aplikujú okolo pyskov ohanbia alebo tabletky, ktoré sa zavádzajú do pošvy. Tie väčšinou problém vyrieši.
Nečakajte až do tej doby, kedy už je bolesť silná, ale navštívte gynekológa hneď. Tieto problémy má mnoho žien, tak sa za ne nemusíte hanbiť.

 

 

 

Príčiny:

Častou príčinou, ktorá spôsobuje vaginálnu mykózu, je užívanie antibiotík. Oslabia prirodzené pošvové prostredie a tým pádom sa môžu premnožiť kvasinky. Môže ju však spôsobiť aj hormonálna antikoncepcia. Vznik infekcie podporuje vlhké a zaparené prostredie, zlá, alebo nadmerná hygiena,  stres či zlý pitný režim.

Prevencia:

Ihneď po vykúpaní v bazéne si vyzlečte mokré plavky, ak ste pri mori, tak to toľko nevadí, pretože slaná voda má blahodarné účinky. Na intímnu hygienu vždy používajte špeciálne gély s vyváženým pH určené pre intímne partie. Po pohlavnom styku sa dôkladne umyte. Nezabúdajte sa v horúcich letných dňoch primerane obliekať, zápal môže byť spôsobený aj zaparením.

Aj keď je vaginálna mykóza ženské ochorenie, môže sa preniesť pohlavným stykom na vášho partnera. U neho sa však žiadne príznaky nemusia prejaviť a napriek tomu na vás choroba môže znovu preniesť pri ďalšom pohlavnom styku. Ak tomu je tak,  vyhľadajte pomoc lekára.

zdroj:.healthinfi.com

You Might Also Like