ASD alebo autizmus: Ako ho rozpoznať a liečiť skoro u dieťaťa!

Štatistiky uvádzajú, že každé sedemdesiate dieťa sa narodí s poruchou autistického spektra (ASD). Ide o vrodenú poruchu funkcie mozgu. Dieťa s autizmom sa vylučuje zo spoločnosti svojich rovesníkov svojím vlastným správaním, pretože koná úplne inak ako oni. Ako rozpoznať autizmus?

Ako sa autizmus prejavuje

Každé dieťa je iné, ako vám povie každý rodič. Niektorí začínajú chodiť a hovoriť pomerne skoro, iní si dávajú čas a neponáhľajú sa. Je však potrebné byť opatrný, ak je v jeho správaní niečo iné.

Prvé príznaky sa objavujú vo veku od 16 do 30 mesiacov. Napríklad autistické dieťa môže mať záchvaty hnevu voči sebe alebo sa môže zdať nevypočuté. Ignoruje ľudí a často sa môže hrať sám a pôsobiť bezcitne.

Vývoj dieťaťa s autizmom je nerovnomerný. V niektorých veciach dieťa vyniká, zatiaľ čo iné veci mu môžu spôsobiť veľké problémy. Deti s ASD zvyčajne nemajú výrazy tváre a gestá, ťažšie sa prispôsobujú zmenám, sú okamžite vykoľajené a môžu byť úzkostlivé.

Autistické dieťa vyžaduje rituály, na ktorých zásadne trvá. Možno tiež pozorovať nedostatočnú fixáciu na niektoré hračky. Autizmus úzko súvisí s epilepsiou, ktorá postihuje asi 30 percent autistických detí. Môžu sa vyskytnúť aj ortopedické chyby – zlé držanie tela, skrátenie Achillovej šľachy.

Ako sa diagnostikuje autizmus

Hoci je autizmus geneticky podmienený, nemôžeme ho diagnostikovať genetickými testami. Jeho rozpoznanie je spôsobené príznakmi, ktoré sa objavujú u dieťaťa s ASD.

Ak je dieťa podozrivé z autizmu, zvyčajne je odoslané na špecializované vyšetrenie k špecializovanému lekárovi, konkrétne k detskému psychiatrovi.

Ako sa lieči autizmus?

Včasná diagnóza je veľmi dôležitá, aby sa liečba začala čo najskôr. Lepšie povedané, s tréningom sociálnych zručností na upevnenie správania a zručností, ktoré sú žiaduce, pretože autizmus ako taký nemožno vyliečiť.

Vyššie uvedené je však základom pre lepšiu prognózu dieťaťa do budúcnosti. Diagnostika ASD zvyčajne zahŕňa prácu niekoľko hodín s rodičom aj dieťaťom, aby sa vylúčili iné typy porúch.

Zdroj informácií: My Health and Autis Center

You Might Also Like