Ako často by ste mali prať osušku podľa mikrobiológov – a čo sa stane, keď to neurobíte

Naša koža je najväčší orgán nášho tela, preto si ju musíme chrániť. Tak, ako si pravidelne meníme oblečenie, posteľné prádlo či kefku na zuby a mnoho ďalšieho, mali by sme dbať aj na výmenu uterákov. Ako často si meníte tie vaše?

 Súvisiaci obrázok

Mikrobiológ z Newyorskej univerzity medicíny, Philip Tierno hovorí, že vlhký uterák je v podstate živý organizmus. „Doslova rastie.“ Uterák je živnou pôdou pre mnoho mikróbov, pretože im poskytuje priam ideálne prostredie pre život. Prostredie, ktoré zahŕňa vodu, vyššie teploty a dostatok kyslíka. No a tam, kde je vlhkosť, existujú mikróby.

Súvisiaci obrázok

A práve z tohto dôvodu by ste mali uterák použiť trikrát a dosť. A to tiež len za predpokladu, že po použití svoj uterák poctivo prevesíte a necháte úplne vysušiť. Najlepším ukazovateľom toho, či váš uterák potrebuje vyprať je zápach, pretože kde je zápach, tam sú aj mikróby.

Tým, že používate uterák na viac ako tri použitia, ohrozujete svoje zdravie. Ak sa utierate do takéhoto uteráka, prenášate na svoju pokožku, citlivé miesta, oči a intímne partie všetky baktérie, ktoré sa v ňom nahromadili.

V žiadnom prípade nepoužívajte uterák po inej osobe! Nachádzajú sa na nich iné baktérie (napr. Staphylococcus aureus), s ktorými si vaše telo neporadí a môže dôjsť k infekcii, alebo môžete dostať vyrážky či vredy.

Súvisiaci obrázok

 Niektoré baktérie sú úplne neškodné, ba dokonca potrebné a pre zdravie nevyhnutné. Kontakt s baktériami rôzneho druhu je hlavne v mladom veku človeka veľmi prospešný pre posilnenie jeho imunitného systému do budúcna.

Ako všetko v živote, ani toto netreba preháňať, no zapáchajúce uteráky nemá rád asi nikto z nás. Jednoducho dodržiavajte základné hygienické návyky a buďte pozorní. Ak ste chorí alebo máte práve oslabenú imunitu, dávajte na seba pozor a ochráňte sa aj tým, že budete prostredie, v ktorom žijete, udržiavať čo najčistejšie.

zdroj: businessinsider.com

You Might Also Like