Ako prežiť horúce noci a dobre sa vyspať, našich pár tipov

Young hispanic woman suffering for summer heat and lack of air conditioning at home. Black girl covered with sweat sleeping on floor with head inside fridge.

Vonku je teplo a večer nemôžete zaspať, prevaľujete sa na posteli a v duchu preklínate prírodu?
Vyzbrojte sa týmito tipy, ktoré vám počas horúčav pomôžu prežiť a vy sa konečne skvelo vyspíte. Niekedy je to naozaj tak jednoduché.

1. Vyberte si bavlnu

Schovajte satén, hodváb alebo polyesterová obliečky na chladnejšie noci. Bavlna oveľa lepšie „dýcha“ a skvele podporuje ventiláciu a tok vzduchu z obliečky a jeho okolia.

2. Obliečky v mrazničke

Dajte obliečky na chvíľu do mrazničky, než pôjdete spať. Ideálne je, keď ich zabalíte do plastového vrecka a uložíte. Obliečky síce nevydržia studené celú noc, ale nebudete sa toľko potiť a bude sa vám lepšie zaspávať.

3. Egyptský spánok

„Egyptská metóda“ spanie zahŕňa namočení uteráka či plachty do vody a následne použite ako deku. Odporúčame sa najskôr zakryť suchým uterákom a až na neho dať mokré prestieradlo.

4. Ľadový vánok

Do menšej misy / škatuľky nalejte vodu a nechajte ju v mrazničke zmrznúť. Potom ju nechajte otvorenú pred zapnutým vetrákom. Vánok bude postupne odoberať topiacu vodu z povrchu a rozháňať ju do okolia. Úžasný ľadový vietor.

5. Samotár

Vieme, že túlenie sa k partnerovi v spánku je krásne. Avšak v týchto horúčavách už príliš vyčerpávajúce. Urobte pre tentokrát výnimku a spite bez tesného zovretia. Uvidíte, ako veľký rozdiel to bude.

6. Posteľ – hojdačka

Ideálne riešenie je spať vonku, ak sa to dá. Vyberte hojdaciu sieť, zaveste a pripravte sa na várku krásne chladného vzduchu, ktorý vďaka zaveseniu bude výborne prúdiť okolo vás a zaisťovať neustále chladenie.

7. Doplňte vodu

Pred spaním vypite menší pohár vody. Nedostatočná hydratácia spôsobuje prehriatie organizmu a teda aj zlý spánok. Nepite príliš, aby vás z postele naopak nevyhnala potreba utekať na toaletu.

8. Schlaďte sa

Schlaďte sa pred spaním veľmi vlažnou vodou. Znížite tak telesnú teplotu a do postele pôjdete nielen čistí, ale aj „ľadovo chladní“.
B8837829Z.1_20160108175311_000G969ESDO.3-0

9. Nižšie poschodie

Všetci vieme, že z hľadiska fyzikálneho, teplý vzduch vstúpa nahor. Teda vezmite svoje matrace aj siete a snažte sa uložiť k spánku čo „najnižšie“, čo to pôjde. Ak bývate vo viac poschodovom dome, bežte spať do nižších poschodí. V bytoch si môžete ustlať v sieti alebo dať matrac priamo na zem.

10. Mokré uteráky

Zaveste pred otvorené okno mokrý uterák, či plachtu. Vzduch vstupujúci do miestnosti pôjde cez prestieradlo a prinesie so sebou vlhkosť a úžasnú sviežosť.

11. Nestojte dlho pri sporáku

Jednoduchá rada – ak už musíte variť, varte jednoduché jedlá. Nepečte, skôr choďte von a niečo dobré ugrilujte. Vymeňte väčšie porcie za malé, tiež ľahšie večere sú lepšie pre vaše zažívanie.
Grilovanie

12. Nohy v chlade

Ochlaďte celé telo pomocou kúpeľa studenej vody, do ktorej ponoríte nohy pred spaním. Môžete tiež napustiť kýblik studenej vody, ktorý potom necháte pri posteli. Počas noci môžete kedykoľvek namočiť nohy do vody a osviežiť sa.

13. Domáci camping

Nie je nič lepšie, keď môžete využiť vlastnú záhradu či dvorček, ako miesto na spanie. Neváhajte a campujte aj keď ste zrovna nikam neodišli.
kempovanie, stanovanie, stan, rodina, príroda,...

14. Rozťahujte sa

Využite celý priestor postele – jednoducho sa rozťahujte. Ak sa končatiny nebudú dotýkať, nebudete vytvárať toľko tepla a necháte vzduch prúdiť okolo tela.

15. ideálna posteľ

Keď už aj v noci teplota presahuje únosnú mieru a nemožno spať, kúpte si rošt postele, ktorý bude z viacerých vzdušných materiálov. Ideálna je posteľ z paliet alebo bambusu. Tieto povrchy síce nie sú tak pohodlné, ale neuchovávajú toľko tepla ako klasické rošty a vysoké matrace.

Zdroj: greatist.com

You Might Also Like