1 lyžička tohto korenia a vaše rastliny nespoznáte

Toto jedinečné korenie sa získava z vnútornej kôry tropického ihličnatého stromu a pridáva sa do sladkých i slaných jedál.
Toto korenie je chutné a výživné. Prináša nám množstvo zdravotných prínosov. Jeho kôra sa zbiera v období dažďov, kedy je ohybnejšia. Pri jeho sušení sa skrúti do dlhých tyčiniek, ktoré sa vyrežú do dĺžky a predávajú celé alebo vo forme prášku.

Tentokrát sme sa však rozhodli poukázať na blahodarné účinky tohto korenia aj pre rastliny. Záhradné aj izbové rastliny môžu mať zo škorice prospech, pretože ich udrží zdravými a peknými po celý rok!

Druhy škorice

Škorica má 2 hlavné odrody – Škoricovník cejlónsky (cejlónska škorica) a Škorica cassia. Termín „škorica“ tiež poukazuje na svoju mierne hnedú farbu.

Cejlónska škorica má žltohnedú farbu a mierne sladkú chuť, kým Cassia škorica má tmavú červeno-hnedú farbu a je viac štipľavá, s mierne horko-sladkou  príchuťou.

Cassia škorica sa predáva jednoducho pod názvom „škorica“ v mnohých krajinách. Škorica sa používa najmä do sladkých jedál, ale predstavuje tiež zaujímavú prísadu do pikantných jedál, ako je guláš a karí.

Škoricový olej pochádza zo strukov škoricovníka a používa sa ako ochucovadlo, ako aj liečivý prostriedok.

Ale vedeli ste, že škorica je veľmi blahodarná aj pre rastliny?

V minulosti sme už veľakrát písali o početných zdravotných prínosoch škoricového korenia, ako napríklad v článku: Recept, ktorý našiel farmaceutický priemysel.

Prinášame vám 6 využití škoricového korenia pre vaše záhradné rastliny:

1. Sadenice

Zadusenie semien môžu spôsobiť rôzne huby a zlé  podmienky pôdy.

Škorica preukázateľne pôsobí ako ničiteľ týchto húb. Jednoduché poprašovanie pôdy so škoricou dokáže zabrániť tomu, aby boli semená zadusené.

2. Divé huby

Huby nemajú radi škoricové korenie.

Namiesto toho, aby ste celé jarné popoludnie trhali nepríjemné divé huby a pleli burinu z vášho záhradného záhonu, poprášte ho trochu so škoricou a uvidíte, ako rýchlo všetko zmizne.

3. Hormóny pre zakorenenie

Snažíte sa odstrániť chemikálie z domácnosti? Odstránite ich vďaka škorici.
Takže okamžite prestaňte kupovať rôzne chemické hormóny a aplikujte len škoricový prášok ku koreňu, keď rastlinu zasadíte.
Akýkoľvek hormón pre zakorenenie stimuluje rast koreňa, ale škorica to robí najlepšie.

4. Efektívna a odstrašujúca

Ľudia milujú škoricu, že? Čo sa nás týka, máme ju najradšej na ryži v mlieku alebo v jablkovom koláči. Ale mravce ju radi nemajú.
Ak váš záhradný záhon posypete trochou škorice, zabijete ňou mravce a istý čas ich udržíte preč.
Máte tiež mravce v dome? Urobte to isté: Posypte trochu škorice pred vstup do domu a dívajte sa, ako mravce utečú preč!

5. Lieči poranenia rastlín

Ak náhodou preseknete alebo zraníte svoje rastliny, budete sa asi cítiť previnilo.
Namiesto, aby ste plakali nad rozliatym mliekom, okamžite potrite ranené miesto škoricou, čím podporíte hojenie a predídete infekcii.
Áno, aj rastliny môžu dostať infekciu, pretože majú prirodzenú živicu.

6. Izbové rastliny

Nezabudnite sa postarať aj o svoje izbové rastliny, kým sa budete starať o tie na vašej záhrade. Škorica pomáha vašim rastlinám zbaviť sa plesní. Ak pôdu pokropíte trochou škorice, zbavíte sa ich a rastliny budú opäť prekvitať!

Máte problémy s komármi? Nie je to veľký problém. Škorica odplaší komáre od sadeníc a izbových rastlín.
Aby sme to zhrnuli, škorica predstavuje jednoduchý a cenovo dostupný prostriedok, ako udržíte všetky vaše rastliny zdravé a krásne!
Takže povedzte zbohom škodlivým chemikáliám a uprednostnite jedinečnú škoricu!

 zdroj: dietoflife.com

You Might Also Like