Pankreas je zanedbávaný, ale dôležitý orgán – aké bylinky pomôžu pri zápale.

Zápal pankreasu, ako aj rakovina pankreasu môžu byť život ohrozujúcim ochorením. Preto vždy, keď máte podozrenie na túto chorobu, mali by ste najprv kontaktovať lekára. Bez lekárskeho dohľadu sa nepokúšajte liečiť pankreas sami doma.

 

 

Čo je pankreas

Pankreas je žľaza s vnútornou a vonkajšou sekréciou, je súčasťou tráviaceho systému; Šťavy, ktoré vylučuje, idú do dvanástnika. Pankreas okrem iného produkuje hormóny inzulín a glukagón, takže je to veľmi dôležitý orgán pre štiepenie cukrov, chorý pankreas spôsobuje okrem iného cukrovku.

Ako zistíte, či je vás bolí pankreas 

Skutočnosť, že váš pankreas bolí, bohužiaľ, môže byť zamieňaná s inými ochoreniami, ako sú ochorenia žlčníka alebo žalúdočné vredy. Príznaky zahŕňajú:

  • silná bolesť brucha
  • nevoľnosť alebo zvracanie
  • Chuť
  • Nadúvanie

Preto je naozaj mimoriadne dôležité poradiť sa s lekárom (samozrejme s lekárom, ktorému dôverujete).

Kurkuma
Zdroj foto: pixabay

Aké bylinky liečia pankreas

Prvé bylinky, ktoré by ste mali vyskúšať, sú nepochybne pestrec mariánsky. Spomenuli sme to pre žlčník, ale táto bylina lieči všetky vnútorné orgány tráviaceho systému. Pestrec mariánsky obsahuje vitamín E, prvky vápnik, meď, železo, zinok a horčík, ale aj flavonoidy sylimarín, ktorý lieči pečeň, žlčník a pankreas. Bodliak mliečny sa zvyčajne predáva ako buničina, takže ho môžete konzumovať dvoma spôsobmi – buď na čajovú lyžičku (lepšie ísť do jogurtu), alebo si z nej pripraviť čaj: 1 čajová lyžička nalejte 250 ml vlažnej vody, nechajte ju lúhovať 15 minút a pite.

Kurkuma je všeobecne známa bylina ako antioxidant a protizápalový prostriedok. Môžete použiť kurkuma čerstvá aj sušená. Obe sú vhodné na jedlá v orientálnom štýle, ale môžete si z nich pripraviť aj čaj.

Ďalšou antioxidačnou a protizápalovou bylinou je aloe vera, ktorá obsahuje vitamíny A, C, B12 a prvky vápnik, meď, mangán, horčík a kyselinu listovú. Môžete konzumovať aloe vera ako vylisovanú šťavu z rastliny, alebo pripraviť čaj alebo studený nápoj z kúskov.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.medixa.org, www.jaklecitcukrovku.cz

You Might Also Like