Zelená káva: poznáte jej účinky? Tu je niekoľko dôležitých vecí, ktoré by ste sa mali vedieť.

Svet zdravého stravovania sa opäť zmenil na zelený. Po zelenom jačmeni prichádza nový produkt, ktorý sa teší rastúcej popularite. Nasleduje zelená káva, ktorá sľubuje zázračné účinky na ľudský organizmus a nehovoriac o chudnutí. Či je zelená káva hitom, sa spolu s nami správne dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Prečo zelená káva?

Po prečítaní názvu článku vám možno po brade nestekali sliny, ale to je v poriadku. V ľudskej mysli je táto fráza stále nová, takže nevytvára klasické spojenie. Skôr si môžete predstaviť zelený čaj ako zelenú kávu.
Tu však nejde ani tak o farbu, ktorá by vás prekvapila v šálke po naliatí tohto prirodzeného života budiča. Zelená káva dostala svoje meno podľa spôsobu, resp. štádia, v ktorom ju dostaneme.

Výroba zelenej kávy

Nie je to zložité. Okrem toho je klasický kávovník, vďaka ktorému môžeme pripraviť zelenú kávu. Jeho bobule sa sušia po zbere dní, týždňov, ale aj mesiacov. Čas závisí od potreby. Zelená káva sa potom vyberie z presne sušených bobúľ. Ak zelené kávové zrná prechádzajú procesom praženia, výsledkom je tradičná káva čiernej farby a neodolateľnej arómy, presne tak, ako ste zvyknutí piť možno každé ráno.

Rozdiel medzi zelenou a čiernou kávou

Preto je hlavným rozdielom výrobný proces. Je to stále jeden a ten istý kávovník a tie isté bobule, z ktorých sa vyrába čierna káva. V podstate sa fazuľa zelenej skracuje iba pražením. Tento komplikovaný chemický rituál však dodáva klasickej káve jej konečnú chuť a vôňu. Tu sa však stretávame s rozdielmi v zložení (kofeín väčšinou neobsahuje), biologickej hodnote a horúco diskutovanej téme, či je zdravší ako čierny.
Je zelená káva zdravšia alebo nie?

Keďže vysoké teploty oberajú zrná o živiny, môžeme potvrdiť, že zelené kávové bobule sú o niečo zdravšie. Okrem toho obsahujú látky, ktoré obyčajná káva neobsahuje v takom množstve. Práve antioxidanty hrajú kľúčovú úlohu pri ochrane pred škodlivými vplyvmi. Možno ste ani nevedeli, že kvalitná zelená káva obsahuje niekoľkonásobne viac ako čerstvé ovocie alebo zelenina.

Dôležitou súčasťou sú chlorogénne kyseliny, ktoré ovplyvňujú metabolizmus glukózy, ktoré pomáhajú regulovať glykémiu v ľudskom tele. Prostredníctvom neho telo spomaľuje vstrebávanie cukrov, čím zabraňuje cukrovke druhého typu. A tu môžeme nájsť známy zázračný účinok zelenej kávy na chudnutie.

Detoxikácia zelenou kávou

Ako na stupnici si všimnete účinok zelenej kávy len pri čistení tela. Spoľahlivo vyplavuje škodlivé látky z tela, takže ho môžete bezpečne začleniť do detoxikačných kúr.

Vo veľkom sa zelená káva a antioxidanty v nej obsiahnuté starajú nielen o zdravie, ale aj o spomalenie starnutia. Zbavuje naše telo toxínov a zároveň vyhladzuje vrásky. Pridajte k tomu zrejmý účinok kofeínu na únavu a možno s touto znalosťou nevýraznej arómy alebo inej chuti nebude zasahovať. Aj dnes je zelená káva škorica, kokos alebo vanilka.

Kedy a ako konzumovať zelenú kávu?

Keď máte chuť. Samozrejme, najlepšie by bolo mať šálku ráno. Naštartuje telo na plné obrátky a dodáva energiu na celé ráno. Nalejte naň vriacu vodu a počkajte 15 minút. Najlepšie je piť alebo užívať tabletu zelenej kávy pol hodiny pred jedlom.

Rovnako dlho trvá už spomínaným chlorogénnym kyselinám vytvoriť zdravú rovnováhu v našom tele pre následné správne vstrebávanie glukózy. Ak potrebujete osladiť chuť zelenej kávy, použite namiesto cukru umelé sladidlo alebo med.

Ako môžete vidieť sami, zelená káva má naozaj veľké množstvo zdravotných výhod. Pozor na jeho konzumáciu však musia, samozrejme, deti, alergikovia, seniori, ľudia s vysokým krvným tlakom či tehotné ženy. Keďže káva odčerpáva telo a výrazne pomáha detoxikovať, jej obdivovatelia sa musia postarať aj o dostatočný príjem tekutín.

You Might Also Like