V ľudskom tele sa nachádza dvadsaťpäť minerálov, jedným z najvýznamnejších je horčík. Všeobecne je veľmi dôležitý predovšetkým pre správnu činnosť našich svalov a nervovej sústavy. Jeho nedostatok, ktorý je pomerne častý, sa prejavuje prostredníctvom svalových kŕčov, únavy a zhoršenia psychiky. Horčík je možné telu ľahko dodať prostredníctvom potravy aj potravinových doplnkov.
Podieľa sa na stovkách biochemických reakcií v našom tele
Približne 60 percent horčíka v tele sa nachádza v kostiach, zvyšok vo svaloch, mäkkých tkanivách a tekutinách vrátane krvi. Jednou z hlavných rolí horčíka je pôsobiť ako kofaktor alebo pomocná molekula v biochemických reakciách. V skutočnosti sa podieľa na viac ako 600 reakciách v našom tele. Pomáha tak napríklad premieňať potravu na energiu, vytvárať nové bielkoviny z aminokyselín, vytvárať a opravovať DNA a RNA, je súčasťou kontrakcie a relaxácie svalov a pomáha regulovať neurotransmitery, ktoré posielajú správy do mozgu.
Pomáha pri depresii
Horčík hrá kľúčovú úlohu vo funkcii mozgu a nálade a jeho nízka hladina je spojená so zvýšeným rizikom depresie . Jedna analýza u viac ako 8 800 ľudí zistila, že ľudia mladší ako 65 rokov s nízkym príjmom horčíka mali o 22 percent vyššie riziko depresie. Niektorí odborníci sa tak domnievajú, že nízky obsah horčíka v „moderných“ spracovaných potravinách môže byť jednou z príčin veľkého množstva prípadov depresií a duševných ochorení.
Má priaznivé účinky proti cukrovke
Horčík prospieva aj ľuďom s cukrovkou 2. typu . Štúdie naznačujú, že približne 48 percent ľudí s cukrovkou 2. typu má nízku hladinu horčíka v krvi. To môže zhoršovať schopnosť inzulínu udržiavať hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Výskumy navyše ukazujú, že ľudia s nízkym príjmom horčíka majú vyššie riziko vzniku cukrovky, napríklad štúdia , ktorá sledovala viac ako 4 000 ľudí počas 20 rokov, zistila, že tí s najvyšším príjmom horčíka mali o 47 percent nižšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky.
Pomáha znížiť krvný tlak
Štúdie tiež ukazujú , že pravidelné užívanie horčíka môže znížiť krvný tlak . Tieto účinky sa však prejavujú iba u ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak, u ľudí s normálnymi hodnotami tlaku horčík žiadne zmeny nespôsobuje.
Prispieva k prevencii pred migrénami
Migrenózne bolesti hlavy sú bolestivé a vysiľujúce. Často sa prejavujú nevoľnosťou, zvracaním a citlivosťou na svetlo a hluk. Existujú výskumy, ktoré preukazujú, že ľudia, ktorí trpia migrénami , majú častejšie ako ostatné nedostatok horčíka a že horčík dokonca pomáha migrény aj liečiť.
Uľavuje od predmenštruačného syndrómu
Predmenštruačný syndróm , medzi ktorého prejavy patrí napríklad zadržiavanie vody, kŕče v bruchu, únava či podráždenosť, trápi mnoho žien v plodnom veku. Štúdie preukazujú, že horčík preukázateľne zlepšuje náladu, znižuje zadržiavanie vody a ďalšie príznaky PMS.
Môže zvýšiť výkon pri cvičení
Horčík hrá úlohu aj pri cvičení . Počas intenzívneho cvičenia, v závislosti od aktivity, telo potrebuje o 10-20 percent viac horčíka ako pri odpočinku. Horčík pomáha presúvať krvný cukor do svalov a zbavovať sa laktátu, ktorý sa môže počas cvičenia hromadiť a spôsobovať únavu. Rôzne štúdie preukázali, že jeho doplňovanie môže zvýšiť výkonnosť pri cvičení.
Potraviny bohaté na horčík
Aj keď je horčík bežnou súčasťou množstva potravinových doplnkov, je vždy lepšie získavať ho z prirodzenej potravy. Odporúčaný denný príjem je 400-420 mg denne pre mužov a 310-320 mg denne pre ženy. Vynikajúcimi zdrojmi horčíka sú napríklad tekvicové semienka, špenát a ďalšia listová zelenina, horká čokoláda, čierna fazuľa, quinoa, mandle, kešu, makrela, banány či avokádo.
Zdroj: medicalnewstoday.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ods.od.nih.gov, nutritiondata.self.com