ČASTÉ NADÚVANIE JE NEPRÍJEMNÝ PROBLÉM, O KTOROM MNOHÍ Z NÁS MLČIA. TOTO BY STE O ŇOM MALI VEDIEŤ

Každý človek počas svojho života pocítil čo je to nafúknuté brucho – bolesti v oblasti čriev, nepohodlie, plynatosť, kŕče. Niektorí to zažívajú len príležitostne, iní s tým musia zápasiť počas celého dňa.

вздутие живота

Čo stojí za príčinou nadúvania? Môžu to byť rôzne ochorenia ale aj zlé stravovacie návyky.

  1. Chronická pankreatitída

V tomto prípade telu chýbajú niektoré enzýmy na spracovanie potravín. Výsledkom je nadúvanie po skonzumovaní akéhokoľvek druhu potravy.

вздутие живота

  1. Syndróm dráždivého čreva

Nadúvanie črevného traktu je spôsobené narušením jeho hlavnej funkcie. Spolu s nafúknutým bruchom ľudí trápia aj silné bolesti.

вздутие живота

  1. Dysbakterióza

Nadúvanie sa stáva výsledkom nerovnováhy v mikroflóre. Škodlivé organizmy začínajú produkovať plyny ako amoniak, sírovodík či metán.

вздутие живота

  1. Laktózová intolerancia

V tele dospelých sa niekedy nachádza nedostatok enzýmov, ktoré pomáhajú laktózu absorbovať.

вздутие живота

  1. Obštrukcia čriev

Takýto patologický syndróm sa pozoruje u ľudí s novotvarmi a polypmi v oblasti čriev. To zapríčiňuje prekážku v priechodnosti skonzumovaných potravín.

вздутие живота

  1. Nesprávne stravovanie

Jednou z najčastejších príčin nadúvania je abnormálna výživa. Konzumácia veľkého množstva sýtených nápojov, sladkostí, pečiva, zemiakov a strukovín môže viesť k silnej tvorbe plynov.

Okrem vyššie uvedeného, odborníkom na výživu sa odporúča, aby zistili, či vo vašej strave nie sú potraviny, ktoré sa nedajú konzumovať kedykoľvek. Týka sa to najmä ovocia: malo by sa konzumovať jednu hodinu pred hlavným jedlom alebo dve hodiny po jedle.

вздутие живота

Ako sa zbaviť nadúvania?

Ak problém plynatosti nie je spojený s akoukoľvek chorobou, môžete zmierniť bolestivé príznaky tým, že užijete niekoľko tabliet s aktívnym uhlím. Je tiež potrebné vylúčiť z potravy produkty, ktoré spôsobujú kvasenie. Zlepšite svoju pohodu jednoduchými cvikmi.

вздутие живота

Nasledujúci deň po nadúvaní by mali črevá dostať oddych: počas dňa jedzte len varenú ryžu a zapíjajte ju bylinnými čajmi. Potom by ste mali zvážiť svoje stravovacie návyky – čo sa týka mäsa, je lepšie dať prednosť kuraciemu, morčaciemu a teľaciemu.

вздутие живота

Ideálnou prílohou je ryža. Mlieko by malo byť nahradené tvarohom, jogurtom alebo kefírom. Taktiež nezabúdajte na pitie čajov – z ľubovíka, mäty, či harmančeka.

zdroj: takprosto cc

You Might Also Like