Probiotiká nemajú až takú silu-správa, ktorá vás nemilo zaskočí.

O probiotikách je známe, že ovplyvňujú imunitný systém, prispievajú k lepšiemu tráveniu a prečisťujú organizmus. Taktiež pomáhajú bojovať proti civilizačným ochoreniam, ako je napríklad zníženie cholesterolu či prevencia proti obezite. Skupina vedcov však začala tvrdiť, že probiotiká, nazývané aj ako „dobré baktérie“, v skutočnosti nie sú až tak telu prospešné, ako sme si mysleli.

 Súvisiaci obrázok

Počas dvoch štúdii sa uskutočnilo niekoľko experimentov, ktoré mali sledovať prostredie ľudského čreva. Zistilo sa, že tráviaci  trakt väčšiny ľudí zabraňuje probiotikám, aby si plnili svoju úlohu. Pokiaľ užívate naraz antibiotiká s probiotikami, takáto kombinácia by mohla údaje oddialiť návrat normálnych črevných baktérií.

Vzhľadom k tomu, že probiotiká sú dlhodobo označované ako neškodné a pre všetkých prospešné, najnovšie výsledky nemajú pre ich priaznivcov dobré správy. Tie tvrdia, že sa objavili nové, nepriaznivé vedľajšie účinky spojené s užívaním antibiotík s probiotikami.

Probiotické výskumy sa obvykle vykonávajú na základe vzoriek zo stolice, no posledné štúdie sa analyzovali priamo v ľudskom čreve. Ako však vedci zdôrazňujú, probiotiká zase až také zbytočné nemusia byť. Každý človek môže na ne reagovať rôznymi spôsobmi a preto by aj liečba mala byť konkrétnejšie prispôsobená pacientovi.

 zdroj: iflscience.com

You Might Also Like