Liečivé oregano – kde ho zbierať a ako pestovať + 5 domácich receptov!

V článku zistíte kde na neho v prírode narazíte, s čím vám pomôže a 5 spôsobov, ako ho môžete využiť.

Pamajorán, čiže oregano, je nielen korenie, ale tiež liečivá bylina. Celkovo upokojuje organizmus, pôsobí protizápalovo, čistí zahlienené priedušky a pľúca, tíši kašeľ a podporuje trávenie.

Ako oregano lieči?

Hlavné účinné látky pamajoránu sú aromatické silice, ktoré prepožičiavajú bylinke typickú vôňu, ktorú poznáme z korenia. Ďalej potom triesloviny a horčiny. Pamajorán lieči veľa neduhov a chorôb, medzi ktoré najčastejšie patrí:

  • zahlienené priedušky a boľavé pľúca
  • kašeľ a hlieny
  • zápaly dýchacích ciest
  • zápcha a zlé trávenie
  • choré pečeň a obličky
  • ženské problémy a bolestivá menštruácia
  • reumatizmus

Ak vynecháme použitie oregana ako bežného korenie v kuchyni, využijete ho najčastejšie ako prieduškový čaj. Býva tiež častou zložkou inhalačných bylinných zmesiach.

Illustration_Origanum_vulgare0

Pamajorán celkovo upokojuje a posilňuje organizmus, zlepšuje činnosť srdca a ciev. Pre starších ľudí je dobré pridávať pamajorán často do jedál, pretože zlepšuje trávenie, odstraňuje plynatosť a pomáha k lepšej stolici. Gynekológovia odporúčajú užívanie pamajoránu ženám, ktoré trápia problémy s nepravidelnou menštruáciou a kŕčmi.

Kde a ako si oregano nazbierať?

Pamajorán je rastlina väčšieho vzrastu, ktorá rastie vo väčších zhlukoch. V priebehu leta krásne kvitne a ešte krajšie vonia. Oregano nemusíte zdĺhavo hľadať, nájdete ho často na lúkach, pasienkoch a na slnečných okrajoch lesov.

Trhajte kvety a hornú časť vňate, ktorú následne použite čerstvú, alebo usušte (mimo priame slnečné lúče, sušiť môžete zavesené v zväzkoch). Vňate sa vám budú hodiť aj usušené a pomleté nadrobno ako korenie. Celé rastliny môžete skladovať tiež v mrazničke.

Pestovanie

Oregano si môžete aj sami vypestovať, patrí medzi bylinky a korenie, ktorým sa bude dariť aj v kvetináči na okne alebo na balkóne. Ak ste si ho nestihli z jari zasadiť, zakúpte si sadeničku v kvetináči a ďalej sa o ňu starajte – zohnať je aj v bežných supermarketoch.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Recepty s oreganom

Upokojujúce čaj na bystrú myseľ

Zmiešame pamajorán, ľubovník a levanduľu v rovnakom pomere. Dve lyžice zmesi bohato postačí na pol litra čaju. Prelejte vriacou vodou a prikryte, nechajte lúhovať. Potom preceďte a doslaďte medom či skorocelovým sirupom a nakoniec pridajte trochu šťavy z citróna.

Čaj proti migréne

shutterstock_298384901

Pamajorán, rebríček, mätu a ľubovník zmiešajte v približne rovnakom pomere. Pre sviežejšia chuť môžete pridať dvojité množstvo mäty. Dve vrchovaté lyžice postačí na pol litra čaju. Zmes nechajte dôjsť k varu a potom vypnite, nechajte vylúhovať a sceďte.

Pleťová maska

Pre pleťovú masku budete potrebovať kvety pamajoránu a nechtíka, pridať môžete aj okvetné lístky ruže. Dve lyžice byliniek zalejte 1/4 l vriacej vody a nechajte lúhovať do úplného vychladnutia. Následne do výluhu vytlačte jeden citrón a pomocou tampónu či čistej látky aplikujte na pleť.

Extrakt z oregana na zápal priedušiek

Potrebujete čerstvý pamajorán, ktorú nakrájajte nadrobno. Zalejte  domácim alkoholom alebo vodkou (nádoba bude obsahovať alkohol a byliny pol napol). Nechajte až 3 týždne odležať a potom preceďte. Užívajte ako liek pri zápaloch priedušiek, alebo dvakrát týždenne preventívne.

Víno na dobrú myseľ

Do litra bieleho či červeného vína pridajte nasekanú čerstvú vňať pamajoránu, klinčeky a celú škoricu. Nechajte takto lúhovať  niekoľko týždňov, potom sceďte. Pridať môžete aj med.

Zdroj: cs.wikipedia.org

You Might Also Like