Tu sú 2 formy cvičenia, ktoré dokážu spomaliť proces starnutia.

Ak hľadáte prirodzený spôsob, ako si zdvihnúť náladu, zachovať svalový tonus a ochrániť svoj mozog pred poklesom, ktorý prichádza so starnutím, nehľadajte nič iné ako najbližšiu posilňovňu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cvičenie v posil

Ak chceme získať výsledky, odborníci odporúčajú zaviesť do svojho života pravidelné 45 minútové tréningy. Podľa najnovšieho výskumu však spočíva hlavné „kúzlo“ v tom, ako dlho nám odhodlanie vydrží. Nezáleží teda na tom, ako dlho tréning trvá, ale na tom, ako často sa nám podarí zacvičiť si.

Výhody aeróbneho cvičenia

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt aerobne cvičenie

Viaceré výskumy prišli na fakt, že starší ľudia, ktorí bicyklovali, plávali, behali a podobne, a to aspoň 52 hodín v priebehu 6 mesiacov, vykazovali významné kognitívne zlepšenie oproti ľudom, ktorí mali cvičili menej. Priemer hodín vykazoval zhruba 40 minút z výkonu trikrát týždenne, tým pádom je dôležitý najmä režim. Pri tomto výskume sa taktiež zistilo, že pravidelný tréning zlepšuje pozornosť a rýchlosť spracovania informácií v mozgu.

Vďaka pravidelnému aeróbnemu cvičeniu môžeme taktiež zlepšiť výkonnosť srdca, dokonca zvrátiť jeho poškodenie. Prišlo sa na to výskumom, pri ktorom rozdelili 52 dospelých ľudí do dvoch skupín, pričom jedna skupina cvičila pravidelne kardio 4 až 5-krát v týždni, zatiaľ čo druhá menej pravidelne jogu a balans. Po dvoch rokoch vedci zistili, že prvá skupina vykazovala lepší srdcovo-cievny výkon, dokonca sa úplne odstránili riziká upachtia ciev.

Súvisiaci obrázok

Ďalšia štúdia poukázala na to, že ženy, ktoré boli fyzicky fit mali zhruba 88 % menšiu pravdepodobnosť rozvoja demencie ako ženy, ktoré boli menej fyzicky aktívne. Pri tejto štúdii zistili, že pravidelné praktizovanie kardiovaskulárnych cvičení ako je plávanie, chôdza, bicyklovanie má vplyv na nižší výskyt demencie alebo Alzheimerovej choroby.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt plavanie

Ďalší výskum zistil, že pravidelné bicyklovanie môže chrániť náš imunitný systém. Pri tomto výskume skúmali odborníci 125 amatérskych cyklistov vo veku 55 až 79 rokov, ktorých porovnávali so 75 ľuďmi podobného veku, ktorí bicyklovali zriedka, alebo vôbec. U cyklistov bolo zistené, že majú väčšiu svalovú hmotu a silu, nižšiu hladinu cholesterolu a zároveň zdravší a mladší imunitný systém ako necyklisti.

Výhody silového tréningu

Súvisiaci obrázok

Zvyčajne tento tréning zahŕňa sériu pohybov, ktoré sú zamerané na budovanie alebo zachovanie svalov. Odborníci odporúčajú cvičiť bojové umenia ako je napríklad tai chi. Ide o čínske bojové umenie, ktoré zahŕňa rad pohybov, pri ktorých pomaly a jemne precvičíte všetky svaly a zlepšíte si pozornosť vďaka tomu, že ju musíte venovať hlbokému dýchaniu. Pri tomto bojovom umení si ide každý podľa svojho tempa, preto je vhodné aj pre starších ľudí, ktorí si pri ňom zlepšia rovnováhu, ktorú časom prirodzene strácajú.

Najzákladnejším silovým tréningom je využívanie hmotnosti na vytvorenie opory proti ťažkosti. Táto váha môže byť vlastné telo, elastické pásy, závažia ako činky a pod. Odborníci pri tom tvrdia, že efekt sa dostaví aj pri 10 minútovom cvičení, dôležité je cvičiť 3 až 5-krát v týždni.

zdroj:.sciencealert.com

 

 

 

You Might Also Like