Tento koreň spoľahlivo zaženie nespavosť, nepokoj aj nepohodu na duši a zvýši sexuálny apetít!

Koreň Ašvagandy má podobné účinky ako indický ženšen. Často sa zamieňa, ale jedná sa o inú, neskutočne skvelú rastlinu. Zaženie vám chmúry, dosýta sa vyspíte, upokojíte hormóny, zahojíte rany a romantické večery vo dvojici vás budú opäť baviť.

Napriek tomu, že sa jedná o tropickú rastlinu a miluje slnečné stanovište, veľmi dobre sa jej darí v našich podmienkach. Môžete si ju vysadiť na záhrade, v skleníku alebo doma v kvetináči. Nie je mrazuvzdorná, preto je potrebné na zimu zabezpečiť jej pohodlie a chrániť koreň pred mrazmi. Inak sa ale celkovo jedná o nenáročnú rastlinu, ktorá nám naopak poskytne veľmi silnú liečivú a upokojujúcu starostlivosť.

Nie je nad kvalitný spánok a koreň Ašvagandy vám ho daruje

Ako využiť Ašvagandu na maximum

1. Imunita a regenerácia

Vďaka kladným účinkom na spánok, nervozitu, harmonizáciu je jednoducho skvelá pre celkovú regeneráciu organizmu a posilnenie imunity. Je preto skvelým pomocníkom pri liečbe fyzických i psychických neduhov a pooperačných stavov, rovnako tak na hojenie rán.

2. Nespavosť a stres

Títo dvaja páni idú ruka v ruke a len tak sa ich nezbavíte. S výťažkom z koreňa Ašvagandy s nimi ale môžete zatočiť. Vďaka silným upokojujúcim účinkom sa nespavosti a nepokoja môžete zbaviť. Napomáha dlhému a nerušenému spánku, vďaka tomu budete potom oddýchnutí a spokojní.

3. Koncentrácia a pamäť

Kvalitný spánok sa vám zlepší aj koncentráciu a pamäť. Dlhodobé a pravidelné užívanie, či už je v podobe čerstvého koreňa, alebo v práškovej forme, spomaľuje degeneráciu a starnutie mozgových buniek, pomáha sústrediť sa pri učení a lepšie si učivo zapamätať.

Koreň ašvagandy môžete pridať do smoothie alebo čerstvého džúsu
Koreň ašvagandy môžete pridať do smoothie alebo čerstvého džúsu (Zdroj: Depositphotos (https://sk.depositphotos.com))

4. Únava a vyčerpanie

Na tieto dve nepríjemnosti úplne zabudnite, regenerácia mozgu, kvalitný spánok a pokojné nervy spôsobia, že únavu ani vyčerpanie už nepocítite. A to je v tejto uponáhľanej a náročnej dobe na nezaplatenie.

5. Liečivá perla pre tehotné

V alternatívnej medicíne je Ašvaganda veľmi cenenou bylinou v tehotenstve. Posilňuje organizmus, pomáha tehotnej žene ustáť náročné procesy v tele a práci za dvoch, pomáha stabilizovať plod a podporuje jeho zdravý vývoj. Celkovo regeneruje, harmonizuje hormonálnu hladinu a podporuje hojenie tkanív. Avšak v našich pomeroch sa v tehotenstve a pri dojčení neodporúča, preto sa v tomto ohľade najskôr poraďte s vašim gynekológom a informujte svojho lekára vždy, ak chcete užívať akýkoľvek potravinový doplnok alebo liečivo.

Pravidelné užívanie kvalitného prášku z koreňa Ašvagandy vám dodá vitalitu a zdravie

6. Regenerácia mäkkých tkanív

Výťažok z vitania snodarárne pomáha tiež pri hojení rán a je možné ho využívať aj povrchovo formou tinktúry alebo potierať postihnuté miesto priamo kúskom čerstvého koreňa. Na použitie stačí vždy veľmi malý kúsok koreňa, podobne ako je to pri aloe vera. Má silné protizápalové účinky, preto je vhodný ako na liečbu vnútorných, tak vonkajších poranení, prípadne pooperačných rán a šitia. Tu sa opäť poraďte a informujte u svojho lekára.

7. Cukrovka a cholesterol

Vitánia môže tiež pomáhať pri liečbe cukrovky. Vie stabilizovať hladinu cukru v krvi a rovnako tak cholesterol. Je vhodným a vo svete prevereným podporným prostriedkom.

8. Sexualita a posilnenie potencie

Nemenej ceneným účinkom je tiež silný vplyv na ženskú aj mužskú sexualitu. Aby nie, keď nás vie krásne upokojiť a harmonizovať. A pri kvalitnom spánku máme potom radosť zo života a chuť aj na tie svetlejšie a zábavnejšie stránky života. Užíva sa preto ako silné a účinné afrodiziakum, u mužov totiž výrazne zvyšuje potenciu, a navyše môže zlepšiť aj kvalitu spermií.

Skúste pridať jemný prášok Ašvagandy do domácich sušienok

Ako užívať koreň Ašvagandy

  • čerstvý koreň, vždy ale iba v malých dávkach
  • v tabletách podľa odporúčania výrobcu alebo lekárnika
  • prášok rozpustný vo vode či inom nápoji
  • ako náhrada kávy v produkte pripravenom z Ašvagandy, čakanky, jačmeňa a raže, prípadne iných podobných kombinácií náhradiek kávy
  • čistý prášok sa dá tiež pridávať do jedál, smoothie, jogurtu a pod.
  • v zdravej výžive môžete nájsť aj sušienky s koreňom Ašvagandy

Všetky produkty v sušenom stave či tabletách je možné kúpiť v špecializovaných predajniach, v zdravej výžive alebo aj v lekárňach. Najjednoduchšie je samozrejme vyhľadať si produkty na internete aj s recenziami a využiť služby e-shopov a e-lekární. Ašvaganda je celkovo veľmi dobre znášaná a nehrozia žiadne vážne nežiaduce účinky. Pokiaľ vám nebolo doporučené inak, mala by sa po mesiaci užívania urobiť pauza.

Pri dlhodobom užívaní môžu nastať tráviace problémy a hnačka. Pauza bez problémov by mala byť týždeň. Ak máte hnačku, tak si urobte dlhšiu pauzu, pokojne niekoľko týždňov. Nadmerné dávky pri užívaní môžu spôsobiť zvracanie a nevoľnosti. Pokiaľ trpíte na žalúdočné vredy, užívanie zvážte alebo úplne vynechajte. Ako každé účinné liečivo, užívajte aj vitániu s rozvahou as mierou.

Zdroj informácií: ajurveda.cz; prozdravi.cz

You Might Also Like