Táto obľúbená izbová rastlina je mimoriadne jedovatá, varujú odborníci!

Mimoriadne obľúbená izbová rastlina, na prvý pohľad nenápadná a elegantná, ktorú v domácnostiach pestuje množstvo ľudí, je v skutočnosti hrozbou, predovšetkým pre malé deti. Obsahuje jed, ktorý môže byť v krajných prípadoch až smrteľný.

Diffenbachia patrí medzi jednu z najrozšírenejších izbových rastlín, ktorá sa objavuje v mnohých domácnostiach. Je však potrebné vedieť, že práve táto rastlina je jedovatá a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, v niektorých prípadoch dokonca až smrť. Pôvodne pochádza z dažďového pralesa, kde z jej šťavy využívali domorodci jed, do ktorého namáčali hroty svojich šípov.

Súvisiaci obrázokObsahuje šťavelan vápenatý, ktorý dráždi pokožku, oči ale aj sliznicu. Mimoriadny pozor preto treba dávať na malé deti, ktoré by mohli časti rastliny prehltnúť, čo môže mať do pár minút katastrofálne následky. Objaví sa slinenie, zvracanie, kŕče, rôzne zápaly a najmä v ústach, v krku a na perách sa vyskytne opuch, v ťažkých prípadoch dokonca aj dýchacie ťažkosti. Pri silnom opuchnutí jazyka hrozí dieťaťu dokonca smrť zadusením do pár minút, u dospelého do 15 minút.

Ak osoba nedopatrením požije Diffenbachiu, ihneď treba podávať dostatok tekutín a privolať lekársku pomoc.

V prípade, že jedovatá šťava príde do kontaktu s pokožkou, spôsobí lokálne podráždenie, pálenie, svrbenie a niekedy sa objavia aj pľuzgiere. Veľmi nebezpečný je kontakt s okom, kedy v najhorších prípadoch môže dôjsť k dočasnej slepote.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt difenbachia

Z týchto dôvodov by sa rastlina nemala pestovať v miestnosti, kde sa voľne pohybujú malé deti alebo domáce zvieratá, aby sa tak predišlo ich ohrozeniu.

Ak sa rastliny i napriek jej negatívnym vplyvom nechcete zbaviť, mali by ste ju predovšetkým umiestniť na bezpečné miesto a pri manipulácii s ňou používať gumené rukavice. Vyhnite sa aj kontaktu s očami.

zdroj: omargardens.com

You Might Also Like