Prírodná ochrana pred UV lúčmi: 5 netoxických rastlinných olejov, čo nahradia opaľovacie krémy

Tradičné opaľovacie krémy sú často pre telo toxické kvôli ich obsahu veľkého množstva rôznych chemických látok. Ak plánujete toto leto použiť namiesto nich prírodnú alternatívu v podobe rastlinných olejov, potom máme pre vás pár dobrých tipov.

Napríklad v rebríčku olejov s najsilnejším účinkom je na prvom mieste olej z mrkvových semienok, no lepšiu ochranu poskytuje olej z malinových semienok. Ten síce nemá najvyšší faktor SPF, no blokuje tak UVA, ako aj UVB lúče.

Avšak predtým, než prejdeme k samotným olejem, žiada sa na úvod zdôrazniť jednu vec. A to, že tieto oleje poskytnú skvelú ochranu pred UV lúčmi bez nežiaducich vedľajších účinkov, no nemali by ste ich považovať za kompletné riešenie pre celodenné opaľovanie.

Opaľovať sa celý deň sa neodporúča ani vo všeobecnosti, bez ohľadu na výšku SPF faktora opaľovacieho krému.

Hlavné prínosy rastlinných olejov pri opaľovaní

Rastlinné oleje umožňujú časti žiarenia preniknúť až do pokožky. To však nie je na škodu, keďže vaše telo pomocou nich vytvára vitamín D.

Vitamín D  predstavuje jeden z najdôležitejších vitamínov. Vitamín D chráni napríklad pred rakovinou, osteoporózou, ale aj pred chrípkou či nachladením tým, že výrazne posilňuje našu imunitu.

Ďalšou výhodou používania rastlinných olejov namiesto tradičných krémov na opaľovanie je, že zanechávajú pokožku vláčnu a zdravú.

Väčšina z nich okrem samotnej ochrany pred UV lúčmi obsahuje aj množstvo vitamínov, mastných kyselín, antioxidantov a ďalších nutričných látok prospešných pre vašu pokožku.

1. Olej z mrkvových semienok

Tento bohatý olej je jeden z najlepších ochrancov vašej pokožky.

Ochranný SPF faktor oleja z mrkvových semienok sa bez problémov vyrovná aj tým najsilnejším komerčne predávaným krémom na opaľovanie. Je natoľko koncentrovaný, že by sa mal riediť s iným, takzvaným nosným olejom (napríklad s mandľovým alebo olivovým). Po ich zmiešaní sa vytvorí silný a vysoko efektívny prírodný olej na opaľovanie pre každodenné použitie.
Súvisiaci obrázok

2. Kokosový olej

Lacný, ľahko dostupný a príjemne voňajúci, sa kokosový olej radí medzi základné prírodné prostriedky starostlivosti o pokožku u ľudí žijúcich v tropických krajinách. Keď sa natrie na pokožku počas pobytu vonku na slnku, poskytuje stredne silnú ochranu pred ultrafialovými lúčmi. Jeho SPF je 2 až 8.

3. Mandľový olej

Zlatistý olej z chutných mandlí je ďalším bežným a ľahko dostupným olejom, ktorý je výborný na ochranu pred slnkom. Štúdie zistili, že mandľový olej poskytuje ochranu okolo SPF 6, čo je porovnateľné s mnohými komerčne predávanými mliekami na opaľovanie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mandlový olej

4. Olej z malinových semienok

Olej z malín je ďalší olej s relatívne vysokým ochranných faktorom SPF v rozmedzí 30 až 50.

Tento olej má nielen vysoký faktor proti UV lúčom, ale často sa používa aj ako prísada do kozmetických prípravkov ako silne upokojujúca látka pre pokožku. Je tiež bohatý na vitamín E, ktorý pôsobí silne hojivo a regenerujúco. Ďalšou hlavnou výhodou malinového oleja je jeho stabilita, teda že dlho vydrží a nepokazí sa.

Jeho malou nevýhodou je, že býva pomerne drahý.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt malinový olej

5. Olej z pšeničných klíčkov

Olej z pšeničných klíčkov je tretím najlepším olejom čo sa týka ochranného faktora SPF.

Poskytuje pokožke množstvo antioxidantov, ktoré ju regenerujú. Známy je hlavne svojim vysokým obsahom vitamínu E, ktorý dokáže zabrániť a dokonca zvrátiť poškodenia pokožky z UV lúčov.

Jeho vysoký obsah antioxidantov a množstvo zdravotných prínosov sú tiež dôvodom, prečo okrem natierania na pokožku sa užíva tento olej aj vnútorne.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pšenične kličky olej

 Oleje vhodné na opaľovanie a ich SPF faktor

Okrem už spomenutých 5 najlepších olejov, majú pred UV lúčmi ochranný efekt aj nasledujúce oleje:

Olej z makadamových orechov – SPF 6
Geneticky nemodifikovaný sójový olej – SPF 10
Avokádový olej – SPF 4 až 10
Olivový olej – SPF 2 až 8
Bambucké maslo – SPF 3 až 6
Sezamový olej – SPF 4
Olej z konopných semienok – SPF 6
Jojobový olej – SPF 4

zdroj:  naturalnewsblogs.com

You Might Also Like