Prečo ľudia s rýchlym metabolizmom umierajú skôr

Závidíte vášmu priateľovi, ktorý má rýchly metabolizmus, že môže jesť koľko chce a napriek tomu je stále chudý a nikdy nepriberie?

Hoci takýto ľudia si bez väčších problémov či potreby vynakladania fyzickej aktivity dokážu udržať štíhlu postavu, v skutočnosti zvyknú umierať skôr. Prečo je tomu tak?

Výskum ukazuje, že u jedincov, ktorí sa vyznačujú rýchlym výdajom energie, dochádza k väčšiemu poškodzovaniu orgánov a to ich napokon môže stáť život.

Aby sme pochopili, prečo sa tak deje, musíme si najprv vysvetliť, čo to vlastne ten metabolizmus je a prečo sa medzi ľuďmi líši.

Súvisiaci obrázok

Čo je to metabolizmus

V tomto kontexte si metabolizmus vysvetlíme nie ako výsledok stravy a cvičenia, ale ako niečo, čo sa neustále deje u všetkých foriem života.

Máme teraz na mysli takzvaný bazálny metabolizmus. Ide o výdaj a spaľovanie energie, ktoré v tele nastáva aj pri nečinnosti a pomocou neho sa zabezpečujú základné potreby organizmu.

Je to energia, ktorá je potrebná na to, aby telo bez problémov fungovalo. Do istej miery je bazálny metabolizmus závislý od množstva svalovej hmoty, no môže sa výrazne líšiť od človeka ku človeku na základe jeho genetiky.

Ľudia s vyššou mierou bazálneho metabolizmu spália prirodzene viac kalórií než ostatní a to aj vtedy, keď nevykonávajú žiadnu fyzickú aktivitu.

Výsledok potom je, že môžu jesť oveľa viac ako iní ľudia bez toho, aby pribrali. Ako sme už uviedli, náš bazálny metabolizmus je do veľkej miery daný génmi, ktoré sme zdedili.

 

Ako súvisí metabolizmus so starnutím

Naše bunky majú neustálu potrebu energie. Tú získavajú zo živín v krvi, najmä glukózy, ktorá sa v tele ukladá pre budúce použitie vo forme glykogénu.

V bunkách sa nachádzajú elektrárne, ktoré nazývame mitochondrie. V nich sa glykogén premieňa na energiu, vodu a oxid uhličitý. Počas tohto procesu sa uvoľňuje nielen teplo, ale vznikajú aj voľné radikály.

No a práve tieto voľné radikály potom poškodzujú bielkoviny, vrátane našej DNA. Ide o proces, ktorý nazývame starnutie. Keby by sme to prirovnali k stroju, tak nazvali by sme ho bežným opotrebením.

Ak si to zhrnieme – metabolizmus je dôležitý pre výrobu energie v bunkách, no jeho vedľajším následkom je starnutie.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chudnutie a metabolizmus

Prečo má človek zrýchlený bazálny metabolizmus

Túto otázku môžeme vysvetliť z pohľadu evolúcie. Už začiatkom 20. storočia vedci prišli s hypotézou, že organizmy vyznačujúce sa rýchlym metabolizmom žijú kratšie.

Otázka znie, prečo majú rýchly metabolizmus?

Každý živočích má vo svojom prostredí určitú úlohu. Niektoré sú predátori, kým iné zasa korisť.

Predpokladá sa, že živočíchy, ktoré sú prevažne korisťou, sa musia rýchlejšie vyvíjať a rásť, rýchlejšie dosiahnuť pohlavnú zrelosť a rodiť viac potomkov. To sú všetko procesy, ktoré si vyžadujú veľa energie.

Výsledkom je, že spaľujú viac energie, rýchlejšie sa opotrebujú a zostarnú, no a prirodzene aj skôr umrú.

U ľudí bol pozorovaný na fosíliách neandertálcov zaujímavý úkaz. Ženy, ktoré sa viac párili a mali viac detí, zvykli umierať skôr než tie, ktoré ostávali bezdetné. To potvrdzuje teóriu o zvýšenom výdaji energie.

Ľudský spôsob života sa v súčasnosti mení oveľa rýchlejšie než sa dokážu vyvíjať naše gény. Taktiež lekárska veda dnes dokáže predĺžiť životy, ktoré by sa za dávnych čias ukončili skôr kvôli rýchlejšiemu metabolizmu.

Je teda vysoko pravdepodobné, že naše metabolizmy sú v podstate hrou – niektorí z nás zdedili po predkoch rýchlejší metabolizmus, kým iní zasa pomalší.

Umriem skôr, ak mám rýchly metabolizmus?

Pre tých z vás, ktorým sa na myseľ teraz tlačí uvedená otázka, poďme sa pozrieť, čo na to hovorí veda.

Súčasný výskum zaoberajúci sa obmedzovaním kalorického príjmu ukazuje, že ľudia so zrýchleným metabolizmom, ktorí jedia obmedzené množstvo kalórii, si môžu život dokonca predĺžiť.

Obmedzením príjmu kalórií dokážu predísť najčastejším príčinám úmrtí ako sú cukrovka, rakovina či ochorenia srdca. Ide teda o potrebu vyváženej stravy a cvičenia. Dôraz je však kladený hlavne na kontrolu stravy, ktorá najviac dokáže predĺžiť život.

O koľko skôr by človek s rýchlym metabolizmom zomrel bez týchto opatrení?

Na každých 100 kalórií spotreby energie za deň, sa riziko úmrtia zvyšuje o faktor 1,29. Čiže, ak by človek s rýchlym metabolizmom denne spálil 1200 kalórií a žil 70 rokov, tak pri spálení 1300 kalórií by žil iba 55 rokov.

To však neplatí pre ľudí, ktorí spália viac energie nie ako výsledok bazálneho metabolizmu, ale kvôli zvýšenej fyzickej aktivite – napríklad pri športe alebo náročnej fyzickej práci.

Záver

Ak je dôvodom vašej vyššej spotreby energie cvičenie, je to dobrá vec!

Kľúčom je teda to, aby ste dodržiavali vyváženú stravu a mali pravidelné cvičenie, čo platí rovnako pre ľudí s dobrou postavou a rýchlym metabolizmom, ako aj pre ľudí s nadváhou.

Zdravý životný štýl je prínosom rovnako pre všetkých, a to bez rozdielu toho, aký máte bazálny metabolizmus.
zdroj: takprosto cc

You Might Also Like