Naučte sa tento trik a Vaša rúra bude aj po rokoch používania ako nová!

Rúra v kuchyni je šialené miesto, na ktoré sa neradno pozerať zblízka, ak sa používa veľa a často.

Do určitej doby je všetko v poriadku a rúra sa dá krásne a jednoducho vyčistiť a po umytí stále vyzerá ako nová. No od určitého času sa toto všetko začne rúcať a Vy premýšľate, kde ste urobili chybu?

Pokiaľ je aj Vaša rúra v stave, kedy sa na ňu už radšej zblízka nepozeráte, pretože v rohoch má zašlé miesta, alebo je dokonca špinavá kompletne celá, zbystrite! Skvelý spôsob, ako vyčistiť rúru spočíva v ingredienciách, ktoré máte bežne doma. Teda v prípade, že rúru používate na pečenie koláčikov.

Najprv rúra, potom sklo

Kompletné čistenie rúry touto metódou je najlepšie robiť večer tak, aby ste po nočnom pôsobení čistiaceho prostriedku, mohli ihneď ráno rúru dočistiť. Skôr, než začnete s likvidáciou nečistôt, vyberte rošty a pripravte sa na umývanie rúry zvnútra.

Na prípravu čistiaceho prostriedku budete potrebovať:

vodu
fľaštičku s rozstrekovačom
prášok na pečenie
malú misku
handra
ocot
V miske zmiešajte niekoľko polievkových lyžíc prášku do pečiva s trochou vody. Miešajte a pridávajte jednu zo surovín kým zo zmesi nevznikne pasta, ktorú ľahko rozotrite na znečistené povrchy. Pokiaľ máte pastu hotovú, handrou alebo rukavicou ju poriadne rozotierajte po vnútornej časti rúry. Za pár minút začne pasta hnednúť.

Rúru zatvorte a nechajte pastu na noc pôsobiť. Na kúzelné vyčistenie budeme potrebovať prášok do pečiva aspoň 12 hodín intenzívneho lokálneho pôsobenia, pretože za tento čas preniknú rozpúšťacie častice aj do najzarytejšiej mastnoty a pripálenín.

Druhý deň ráno sa pustite do čistenia. Mokrou handrou všetko zotrite a rúru vymyte vodou do čista. Potom nalejte do fľaše s rozstrekovačom trochu octu a nastriekajte ho na povrch, na ktorom zostali zvyšky prášku na pečenie. Po niekoľkých minútach pôsobenia zotrite ocot mokrou handrou.

Rúru zapnite na cca 15-20 minút, aby sa mohla dôkladne vysušiť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vyčistena a špinavá rura

Teraz sa pripravte na umývanie skla. Vezmite si jedlú sódu, alebo opäť prášok do pečiva, zmiešajte ho s vodou a vytvorte hustú pastu. Natrite ju na sklo a nechajte pôsobiť približne polhodinu. Potom všetko zotrite a vyleštite. Výsledok je naozaj fascinujúci.

Priali by sme si, aby bolo takých účinných vychytávok viac. A to najmä v domácnosti!
zdroj: takprosto cc

You Might Also Like