Mandarínky- zdravie v jednom plode.

Kto by nemal rád mandarínky? A často, keď jeme tieto voňavé plody šupka z nich putuje rovno do koša.

Kôry mandarínky obsahujú éterické oleje, organické kyseliny, pektín, karotenoidy, vitamíny A a C vo veľkom množstvo antioxidantov.
 

Mandarínky sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý je skvelý na podporu imunity. „Céčko“ je tiež antioxidant, ktorý pomáha predchádzať škodám spôsobeným voľnými radikálmi. Má vysoký obsah rozpustnej vlákniny pektínu, ktorý pomáha pri znižovaní cholesterolu. Draslík je nevyhnutný pre reguláciu krvného tlaku a prevedenie cukrov na glykogén.

Použitie mandarínkovej kôry:

Zdravá sila mandariniek!
Mandarínky majú laxatívny, remineralizačný, protialergický, protirakovinový a očistný účinok a sú ľahko stráviteľné, dopĺňajú stratu minerálov a pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

mandarínková kôra

Pre uľahčenie vykašliavania, a posilnenie imunitného systému:
Celé mandarínky umyjeme v horúcej vode a olúpeme. Dáme do hrnca, zalejeme vodou a varíme asi 10 minút. Vodu vylejeme, znovu zalejeme šupky vodou a zase varíme 10 minút. Odvar scedíme do hrnčeka, osladíme 2 lyžičkami medu a pijeme 2x denne.

Inhalácia prechladnutie, chrípka, kašeľ:
Hrsť sušenej a drvenej kôry, zalejeme vriacou vodou a dýchame paru po dobu 10-15 minút. Zlepšovanie stavu spozorujeme  už na ďalší deň.
mandarínková kôra
Ste nervózny máte stres?
Étericky olej sa získava z kôry čerstvých plodov lisovaním za studena. Olej si môžete nakvapkať do aromalampy, pridať do kúpeľa alebo do masážnej emulzie. Vôňa mandarínok upokojuje, zlepšuje náladu, pomáha pri problémoch so zaspávaním alebo pri migrénach.

Búšenie srdca, nespavosť:
So štipky drvenej sušenej kôry si uvarte šálku čaju: nádherná vôňa a terapeutický doplnok!
mandarínková kôra

Dbajte na to aby ste si mandarínky pred ošúpaním dôkladne umyli pod tečúcou vodou.

zdroj: sovkusom eu

You Might Also Like