Ľudia, ktorí sa rozprávajú sami so sebou sú veľmi inteligentný! Ste jeden z nich?

beautiful girl in the autumn park

Rozprávate sa niekedy sami so sebou? Keď ste v súkromí alebo sa len prechádzate vonku na ulici, alebo keď sedíte v práci? Rozprávaním nahlas si lepšie premyslíme veci, ktoré chceme riešiť. A je to tak!

Možno by to mohlo znamenať, že ste blázni. Tí si totiž rozprávajú sami so sebou bežne však? V ich hlave si totiž rozprávajú so svojimi vnútornými hlasmi. No ak ste zdravý, tak znamená, že nie ste blázon, ale génius!
Psychológ Daniel Swingley a Gary Lupyan tvrdia svoju teóriu, že hovoriť so sebou je veľmi prínosné pre psychiku! Najmúdrejší ľudia sa rozprávali sami so sebou. Pozrite sa do histórie. Albert Einstein využíval tiché rozprávanie so sebou, aby si opakoval svoje vety pre seba.

Váš mozog bude pracovať efektívnejšie.
V jednom experimente bolo 20 ľudí vyzvaných nato, aby našli chlieb alebo jablko v supermarkete. V prvom rade pokusov boli účastníci viazaní mlčanlivosťou. V druhom kole, mohli opakovať názvy potravín nahlas. Výsledok testu ukázal, že ľudia s väčšou ľahkosťou našli čo potrebovali, keď to rozprávali nahlas. Pozor hovoriť nahlas v obchode vám pomôže vtedy, keď viete čo budete potrebovať a ako to vyzerá.Takže banány. Viete ako vyzerajú, sú žlté a keď si ho budete predstavovať aj hovoriť, tak to vášmu mozgu uľahčíte.

Pomôže vám to usporiadať svoje myšlienky.
Keď sme ticho niekoľko divokých myšlienok beží nekontrolovateľne cez váš mozog a zaplavujú ho tisíckami myšlienok, ktoré ani nesúvisia s témou nad ktorou premýšľate. Keď si sami vypočujete to, čo potrebujete tak si upokojíte nervy.
Je to ako by ste mali vlastného terapeuta. Podľa psychologičky Lindy Sapadin, hovoriť nahlas pomáha riešiť dôležité a ťažké rozhodnutia. Ujasníme si tým myšlienky. Najlepší spôsob, ako si problém vyriešiť je o ňom v prvom rade hovoriť. Hovoriť sám so sebou pomáha pri dosiahnutí svojich cieľov. Hovoriť o tých cieľoch je oveľa stabilnejší spôsob ako ich dosiahnuť. Krok za krokom sa vám bude zdať, že každý rok je ľahší a výstižnejší. Zrazu sa veci stanú uskutočniteľné a budete sa menej obávať ponoriť sa do problému. Hovoriť veci nahlas pomôže vašej pozornosti, posilní ovládnuť emócie a rozptýlenie. Hovoriť sám so sebou znamená, že ste sebestačný človek. Takýto ľudia majú tendenciu byť vysoko zdatní a vedia sa spoľahnúť na seba, aby vedeli čo budú potrebovať a dosiahnuť.

                                                                                Zdroj: choiceandtruth. com

You Might Also Like