ČO JE HLAVNOU PRÍČINOU RAKOVINY PRSNÍKA?

V dnešnej dobe je veľmi podstatné a dôležité mať na mysli to, ako sa vyhnúť rakovine. Každodenným štandardom je takmer všetkých ľudí je aplikovanie dezodorantu bež toho, aby sa nad tým nejako zvlášť zamýšľali.

Napriek tomu je to niečo čo by ste mali vedieť: v prípade, že používate tie, ktoré v sebe obsahujú hliník, môže to zvýšiť nebezpečenstvo vzniku rakoviny prsníka. Antiperspiranty fungujú na princípe upchávania, vypínania alebo zablokovania pórov, ktoré sú v podpazuší – túto funkciu plní práve alumínium.

Nie len že sa jedná o jednu  z oblasti vášho tela, pomocou ktorého dochádza k detoxikácii tela (vypúšťanie škodlivých látok pomocou potu v podpazuší) ale taktiež tým, že tieto kovy sa aplikujú (či už tuhé alebo sprejové) v tejto časti tela sa dostávajú ďalej do tela.

A čo viac? Štúdie preukázali, že medzi rakovinou prsníka a používaním týchto dezodorantov je priame spojenie. Riziko sa zväčšuje o to viac, ak sa dezodorant použije ihneď po oholení podpazušia.

Predtým sa predpokladalo, že dezodorant je bezpečnejší než antiperspirant.

Ako neskôr niekoľko štúdii potvrdilo, že je tu priamy vzťah parabénov a rakovinou prsníka. Parabény sú zložkou v mnohých dezodorantov. Priama súvislosť sa zistila post-mortem (pri pitve) ženy, ktorá zomrela na rakovinu prsníka, a práve pri týchto testoch objavili vysokú hladinu parabénov v tkanive prsníka.

Ako môže podprsenka spôsobiť rakovinu prsníka?

Nosením príliš tesných podprseniek dochádza k obmedzeniu resp. k prerušeniu funkcii lymfatických uzlín, čo môže spôsobiť rakovinu prsníka, nakoľko telo nie je schopné „bojovať“ so všetkými škodlivými látkami v tele. Hliník z dezodorantov je naozaj škodlivý a obzvlášť, ak je funkcia lymfatických uzlín oslabená a teda nepracuje,  tak ako by mala.

Niekoľko rozsiahlych štúdii, ktoré sa zaoberali práve problematikou nosenia podprsenky a rakovinou prsníka preukázali, že zlá veľkosť podprsenky má naozaj vplyv na vznik rakoviny prsníka. Pri pozorovaní 4000 žien sa potvrdilo, že ženy, ktoré nenosili podprsenku, resp. nosia správnu veľkosť (nie príliš tesné až malé) mali oveľa nižšie riziko vzniku rakoviny prsníka.

Ďalej zistili nasledujúce fakty:

Ženy, ktoré nosili podprsenku 24 hodín denne každý deň, mali 3 zo 4 vysokú pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka

Ženy, ktoré nosili  podprsenku viac ako 12 hodín denne každý deň (nebralo sa do úvahy to keď spali) mala 1 zo 7 pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka.

Ženy, ktoré nosili  podprsenku 12 hodín denne každý deň, mala 1 z 52 pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka.

Ženy, ktoré nosili  podprsenku len zriedka alebo skoro nikdy, mala 1 zo 168 pozorovaných pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka.

Ženy, ktoré nosili podprsenku 24 hodín denne na rozdiel od tých, ktoré podprsenku nenosili mali 125-násobne väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka. Na základe tejto štúdie sa preukázalo, že nosenie nesprávnej alebo aj samotne nosenie podprsenky je približne 3x viac nebezpečnejšie resp. ma väčší vplyv na vznik rakoviny ako spojenie rakoviny a fajčenie cigariet.

Japonský analytici zistili, že nosením podprsenky sa znižuje hladina melatonínu až o 60%. Hormón melatonín  je súčasťou cyklu a rôzne výskumy potvrdili, že práve tento hormón má protirakovinové účinky.
zdroj: healthyfoodhouse. com.

You Might Also Like