Čo je správne, piť studenú alebo teplú vodu?

Určite ste už niekde počuli o ideálnych 8 pohároch vody denne, ktoré nám zaručia pevné zdravie, silu, vitalitu a dokonca i dlhší život. Dnes sa však nezameriame na množstvo, ktoré by ste mali vypiť, ale na ideálnu teplotu, ktorú by mala mať voda, ktorú počas dňa pijete.

Konkrétne sme sa rozhodli porovnať pitie studenej a teplej vody a zamerali sme sa na všetky benefity i nepriaznivé účinky, ktoré vám a vášmu zdraviu môže priniesť. Podľa modernej i tradičnej medicíny môže studená voda človeku priniesť viac škody než úžitku. Podľa starých čínskych tvrdení by sa studená voda dokonca nemala piť vôbec. Tak čo, akú vodu pijete vy?

akú vodu piť

Čo sa deje s vaším telom, keď pijete studenú vodu?

Keď vaše telo trpí nedostatkom vody, pravdepodobne vezmete pohár, napustíte si vodu z vodovodného kohútika alebo si ju nalejete priamo z fľaše a uhasíte smäd! Avšak, popremýšľajte a buďte úprimná – venujete niekedy svoju pozornosť aj teplote vody, ktorú pijete? Väčšina ľudí ju totiž úplne zanedbáva. Vedzte však, že pitie studenej vody so sebou prináša niekoľko negatív.

akú vodu piť

• Cievy sa zužujú, čím zabraňujú bezproblémovému prechádzaniu kyslíka do orgánov a zhoršujú tak aj funkciu zažívacieho ústrojenstva.

akú vodu piť

• Studená voda zahusťuje nadbytočný tuk a tým podporuje obezitu.

• Miesto premieňania potravy na energiu musí telo vynakladať všetko úsilie na to, aby sa vyrovnalo s nízkou teplotou vody.
• Pri pití studenej vody sa zvyšuje tvorba hlienu, čím riskujete ochorenie.

akú vodu piť

 

Účinky teplej vody na organizmus

Počuli ste už o odporúčaniach, ktoré sa objavujú najmä v lete, počas horúcich dní a ktoré nám navrhujú, aby sme miesto osviežujúcich drinkov s ľadom siahli po šálke teplého čaju? Peter McNaughton z Univerzity v Cambridge vysvetlil tento jav i z vedeckého hľadiska. Keď pijete horúci nápoj, receptory vyšlú do mozgu signály a telo automaticky spustí chladiaci mechanizmus. Človek sa začne potiť a vďaka vnútornému ochladzovaciemu systému tela je oveľa ľahšie prežiť horúčavy než po vypití studenej minerálky. Samozrejme, pitie teplej vody má i množstvo ďalších výhod.

Súvisiaci obrázok

• Zlepšuje metabolizmus. Ten sa stane niekoľkokrát rýchlejším a najlepšie je začať s pitím teplej či vlažnej vody už hneď ráno. Vyskúšajte napríklad ráno, na lačný žalúdok vypiť pohár teplej vody s 2 PL citrónovej šťavy. Potom, nech už zjete čokoľvek, sa činnosť vášho metabolizmu zaručene zvýši.

akú vodu piť

• Zbavuje telo toxínov. Teplá voda dokáže telo zbaviť toxínov a škodlivých tukov efektívnejšie než tradičná studená voda. Nezabudnite vypiť pohár teplej vody 30 minút po jedle.

akú vodu piť

• Zatočí s cholesterolom. Zmes teplej vody a citrónovej šťavy je neuveriteľne užitočná pre ľudí, ktorí trpia nadváhou a vysokým cholesterolom. Pomáha totiž vyčistiť tepny, regulovať hmotnosť a dokonca i kontrolovať hladinu cukru v krvi.

• Znižuje výskyt hlienov. Teplá voda pomáha hlienu pohnúť sa, poskytuje prevenciu reprodukcie baktérií a tým zbavuje telo stresu spojeného s nádchou či zimnicou.

akú vodu piť

Vyskúšajte piť teplú vodu a výsledky nebudú dlho čakať. Keď príliš studená voda vstúpi do tela, telo je vystavené nízkej teplote, čo môže viesť k narušeniu tráviaceho systému, čo spôsobuje kŕče. Preto to vyskúšajte a iste sa vám telo poďakuje.

zdroj: sovkusom.ru

You Might Also Like