Čierne korenie a jeho prínos na naše trávenie

Čierne korenie je považované za „kráľa korenín“ , patrí k najbežnejšie používaným koreninám na svete. Pridanie čierneho korenia do jedla okamžite zlepšuje jeho vôňu a chuť.
Mnohí z nás to možno nevedia, ale toto maličké liečivé korenie má v sebe veľa dôležitých prínosov pre zdravé trávenie. Zlepšuje tiež vstrebávanie živín z jedál.

Pomoc čierneho korenia na trávenie:

1. Zlepšuje trávenie

Čierne korenie je skvelou koreninou na začatie trávenia. V žalúdku zvyšuje tvorbu kyseliny chlorovodíkovej, čím uľahčuje trávenie bielkovín a ďalších zložiek potravy. Vylučovanie tráviacich štiav tiež dopomáha k zvýšeniu apetítu. Okrem toho má čierne korenie aj čistiaci účinok na črevá.

2. Zvyšuje bio-dostupnosť výživných látok

Pridanie čierneho korenia do jedla nielenže zlepšuje jeho chuť, ale napomáha aj tomu, aby sa v jedle prítomné výživné látky stali pre naše telo dostupnejšie použiteľnejšie.

Napríklad, pridanie čerstvo pomletého čierneho korenia do mlieka alebo čaju s kurkumou 1000-násobne zvyšuje bio-dostupnosť kurkumínu.

3. Zabraňuje plynatosti

Keď telo nevytvára dostatok tráviacich štiav, môže jedlo zostávať v žalúdku dlhšie, čo vedie k páleniu záhy alebo poruchám trávenia.

Keď táto nestrávená potrava prechádza črevom, môže slúžiť ako zdroj potravy nepriateľským črevným baktériám. Ich činnosť vytvára plyn, spôsobuje dráždenie, hnačku alebo zápchu.

Už dávno bolo zistené, že čierne korenie je karminatívum (látka, pomáhajúca zabraňovať tvorbe črevného plynu).

4. Odstraňuje toxíny

Pravidelná konzumácia čierneho korenia podporuje potenie. Pot odstraňuje z tela toxíny a nadbytočnú vodu. Čierne korenie má tiež čistiaci účinok na pečeň, čím zlepšuje jej činnosť.
Funguje aj ako diuretikum (podporuje močenie), čím napomáha zbavovať sa prostredníctvom moču kyseliny močovej, nadbytočnej vody a tuku (moč obsahuje 4 % tukov).

5. Zabíja parazity

Čierne korenie má schopnosť zahrievať vnútro vášho tela, a tým prispievať k zmenšovaniu počtu parazitov v žalúdku.

Štúdie tiež dokazujú, že čierne korenie má toxický účinok na parazity vyvolávajúce maláriu.

zdroj: wholesomeayurveda.com

You Might Also Like