14 potravín s takmer žiadnymi kalóriami, no množstvom živín

eustále sa nám prízvukuje, že by sme mali jesť viac potravín bohatých na živiny ako sú vitamíny, minerály či antioxidanty.

A hoci takýchto potravín jeme dosť, stále máme nedostatok viacerých látok dôležitých pre naše telo. Príčinou je intenzívne poľnohospodárstvo, ktoré po desaťročiach odčerpalo mnohé živiny z pôdy. Je preto potrebné, aby sme sa naučili, ktoré potraviny majú najvyšší obsah týchto látok a potom ich zaradili do nášho každodenného jedálnička.

Zároveň je potrebné limitovať kalórie, aby sme zbytočne nepriberali a udržali si zdravú telesnú váhu.

Ak by sme to zhrnuli, tak potrebujeme začať konzumovať viac potravín, ktoré majú nízky obsah kalórií a zároveň sú bohaté na potrebné nutričné látky.

Tu je niekoľko najlepších potravín, ktoré spĺňajú uvedené kritériá:

1. Cibuľa

Cibuľa je obľúbená zelenina, ktorá sa pridáva do jedál na ich ochutenie. V 100 gramoch obsahuje len 40 kalórií.

Je však extrémne bohatá na mnohé prospešné látky, zvlášť na bioflavonoidy.
24. Cibuľa

2. Uhorky

Uhorky sú tvorené zväčša vodou, preto výborne hydratujú telo. V 100 gramoch však majú len 16 kalórií. Sú výborné ako príloha k jedlám a do šalátov.
14. Uhorky

3. Zeler

Ide o klasickú potravinu, ktorým sa vraví potraviny s nulovými čistými kalóriami. Je to preto, lebo telo spáli viac kalórii ich trávením ako je množstvo kalórií, ktoré samé obsahujú.

V 100 gramoch zeleru sa nachádza iba 16 kalórií, no kopec prospešných vitamínov a minerálov.

4. Ružičkový kel

Táto kapustovitá zelenina, spolu s brokolicou, kapustou a karfiolom má veľmi málo kalórií – len 43 v 100 gramoch. Na druhej strane v nej nájdete veľa vlákniny, antioxidantov, vitamínov a minerálov.
7. Ružičkový kel

5. Jablká

Ak ste si doposiaľ mysleli, že v tomto článku nájdete iba samú zeleninu, nie je tomu tak. Dokonca aj ovocie ako sladké jablko obsahuje iba 52 kalórií v 100 gramoch. Okrem už známych vitamínov a minerálov v ňom nájdete aj pektín dôležitý pre detoxikáciu tela a tiež kyseliny, ktoré zmäkčujú žlčníkové kamene a uľahčujú im dostať sa von pri žlčníkovej kolike.

6. Pomaranče

Podobne ako jablká, aj pomaranče napriek svojej sladkej chuti majú v sebe pomerne málo kalórií – iba 47 na 100 gramov. Sú však extra bohaté na vitamín C, preto sú vhodne hlavne v čase chrípok a respiračných ochorení, ako napríklad teraz, v mesiacoch na prelome zimy a jari.

7. Kapusta

Kapusta výborne podporuje zdravie srdcovocievneho systému a bráni vzniku rakoviny. Je výborná pri chudnutí, pretože rýchlo zaplní žalúdok a v 100 gramoch sa nachádza smiešnych 25 kalórii. Je vynikajúca aj na podporu trávenia a šťava z nej dokonca lieči žalúdočné vredy.

8. Cukina

Pridajte cukinu do cestovín alebo do ázijských jedál. Skonzumujete množstvo prospešných vitamínov, avšak iba 17 kalórií v 100 gramoch. Cukina spolu s uhorkami a zelerom držia rekord v nízkom obsahu kalórií medzi potravinami v tomto zozname.
Cuketa alebo cukina? Takto si ju ľahko dopestujete

9. Karfiol

Karfiol má veľmi silné protizápalové účinky, predchádza ochoreniam srdca a ciev a výborne podporuje trávenie. Môžete si ho pridať dokonca aj do cesta na pizzu. V 100 gramoch karfiolu skonzumujete zanedbateľných 25 kalórií.

10. Kel

Kel je extrémne bohatý na nutričné látky ako sú vitamíny či minerály, ale aj bielkoviny, vlákninu a fytonutrienty. Má len 49 kalórii v 100 gramoch, čo sa v porovnaní s karfiolom môže zdať veľa, no je to stále extrémne málo.
20. Kel

11. Mrkva

Mrkva chráni váš zrak, reguluje cukor v krvi, pôsobí ako prírodné diuretikum a má tiež silné protizápalové účinky. No a čo je na nej najlepšie, napriek svojej príjemnej chuti má len 41 kalórii v 100 gramoch.

mrkva rastliny ktoré môžeme sadit spolu

12. Brokolica

Brokolica je bohatá na vlákninu a hovorí sa, že je to jedna z najlepších potravín s protirakovinotvornými účinkami. Navyše je dobrým zdrojom rastlinných bielkovín a podporuje trávenie. V 100 gramoch brokolica nájdete slabých 34 kalórií.
Brokolica na odkyslenie organizmu - Výživovo.sk

13. Špargľa

Ak ste ešte nikdy neochutnali grilovanú špargľu, mali by ste to určite urobiť.

Je nielen chutná, ale prináša aj pocit nasýtenia, obsahuje množstvo dôležitých živín a v 100 gramoch sa nachádza iba 20 kalórií.

14. Červený melón

Červené melóny sú šťavnaté, sladké a chutné. Napriek tomu 100 gramov obsahuje iba 30 kalórií. Melóny sú zdrojom jedných z najsilnejších antioxidantov, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi a zrýchľujú metabolizmus, pomôžu vám tak pri chudnutí.
36. Vodný melón

Ešte vám predstavíme niektoré z množstva potravín ktoré môžete vyskúšať  napríklad kvaku, citróny, paradajky, červenú repu či grapefruit.

Uvedené potraviny tiež obsahujú kopec živín a majú len málo kalórií.

zdroj: wikipedia

You Might Also Like